Zamknij

Sasin: nie da się w nieskończoność zamrażać gospodarki

20.04.2021 07:51
Jacek Sasin
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Przedsiębiorcy i całe społeczeństwo czekają na odmrożenie gospodarki – stwierdził wicepremier Jacek Sasin, dodając, że jesteśmy na dobrej drodze do startu znoszenia restrykcji dzięki akcji szczepień. 

Lockdown budzi w Polakach coraz większą niechęć, przelewaną na polityków, którzy decydują o wprowadzaniu i przedłużaniu obostrzeń. Rząd chce więc jak najszybciej zacząć odsyłać część restrykcji w niebyt – według nieoficjalnych informacji, w najbliższym czasie można spodziewać się otwarcia galerii handlowych oraz cofnięcia zakazu działania fryzjerów, aczkolwiek tylko w wybranych województwach.

Jacek Sasin postanowił podjąć temat lockdownu, żeby uspokoić nieco nastroje społeczne. Polityk, który postrzegany jest przez część społeczeństwa dość specyficznie i którego słowa (zwłaszcza po wyborach korespondencyjnych, które się nie odbyły) interpretowane są na odwrót, zapewnił że „nie da się w nieskończoność zamrażać gospodarki”.

Jacek Sasin o lockdownie. „Nie da się w nieskończoność zamrażać gospodarki”

Obostrzenia wycelowane w koronawirusa zostały wdrożone w marcu 2020 roku. Przez ponad rok obowiązywania okazało się, że nie tylko COVID-19 jest przez nie poszkodowany: starając się powstrzymać zarazę, rządzący zatrzymali także działalność wielu przedsiębiorców. Nie bez znaczenia są także skutki społeczne, powstałe przez nakaz dystansowania się i zakaz spotkań towarzyskich w większym gronie.

Dzięki szczepieniom i perspektywie osiągnięcia odporności stadnej całkowite zniesienie lockdownu jest już na horyzoncie, co pośrednio potwierdzili rządzący: PiS zapowiedział zorganizowanie w lipcu 2021 kongresu na 1000 osób. Oznacza to, że zdaniem rządu w tym czasie nie będzie restrykcji, które mogłyby tego zabronić.

Do dyskusji na temat końca lockdownu włączył się Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

Jesteśmy dziś na dobrej drodze, by rzeczywiście do takiego odmrożenia mogło dojść. Akcja szczepień bardzo dobrze się rozwija. To jest dobry prognostyk. Nie da się w nieskończoność zamrażać gospodarki.

Jacek Sasin

Wicepremier dodał, że jako kraj jesteśmy przygotowani do szybkiego powrotu do normalnego funkcjonowania natychmiast po zniesieniu obostrzeń. Na koniec lockdownu czekają przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy są odcięci przez rząd od możliwości zarabiania.

Mateusz Morawiecki dał do zrozumienia, że „znaczna część gospodarki” będzie działać już na przełomie maja i czerwca 2021 roku, zaznaczył jednak, że dużo zależy od przebiegu programu szczepień.

RadioZET.pl/PAP