Zamknij

Sasin kazał wydać Poczcie Polskiej znaczek Radia Maryja

27.08.2021 21:35
Jarosław Kaczyński i Tadeusz Rydzyk
fot. PIOTR LAMPKOWSKI/SE/EASTNEWS/AGENCJA SE/East News

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin zdecydował, że Poczta Polska wyda okolicznościowy znaczek na 30-lecie Radia Maryja. Narodowy Bank Polski nie wybije za to monety okolicznościowej na 100-lecie Senatu. 

Poczta Polska została zobowiązana przez Jacka Sasina do wydania znaczka okolicznościowego z powodu 30-lecia działalności założonego przez Tadeusza Rydzyka Radia Maryja. Znaczek pojawi się w sprzedaży w grudniu 2021 roku.

W tej samej decyzji Jacek Sasin wycofał emisję znaczka z okazji XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, która była zaplanowana na październik 2021 roku. We wrześniu 2021 za to pojawią się znaczki z gwiazdami polskiej muzyki.

Znaczek pocztowy na 30-lecie Radia Maryja.

To nie pierwszy raz, gdy Radio Maryja zostanie uwiecznione na znaczku. Poczta Polska uczciła już 25-lecie rozgłośni w 2016 roku. W komplecie znajdowała się wtedy specjalna koperta, na której znalazł się cytat z Jana Pawła II.

Radio Maryja zostało uruchomione 8 grudnia 1991 roku. Formalnie należy do Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, założycielem i niekwestionowanym szefem rozgłośni jest Tadeusz Rydzyk. Radio Maryja nazywana jest przez niego jednym z „dzieł”.

Obecną władzę łączą z Rydzykiem bardzo zażyłe stosunki. Fundacje redemptorysty otrzymały z budżetu w 2020 roku ponad 100 mln zł.

Decyzję o emisji znaczka Radia Maryja skomentował ostro w „Newsroomie” WP Marek Belka, były szef NBP.

Radio Maryja jest rzeczą oczywiście stukrotnie ważniejszą, niż jakiś tam Sejm, Senat i wszystko razem wzięte. Trzeba mieć trochę realizmu.

Marek Belka

Belka przypomniał, że Narodowy Bank Polski odmówił wybicia monety z okazji 100 lat Senatu. Były szef NBP przyznał, że bank centralny dość często odmawia wybicia monet kolekcjonerskich. Stulecie Senatu wydaje się być jednak wystarczająco ważnym wydarzeniem.

- W sytuacji, która jest dzisiaj, że Senat jest zdominowany przez opozycję, taka odmowa, mówiąc krótko, brzydko pachnie – podsumował Marek Belka.

RadioZET.pl/wirtualnemedia.pl/Newsroom