Zamknij

Banki z ofertami ugód dla frankowiczów

10.02.2020 12:20
Santander i PKO z ofertą ugód dla frankowiczów?
fot. Korneeva Kristina/Shutterstock (ilustracyjne)

Banki oferują ugody pozasądowe dla frankowiczów. Jednak nie wszystkie z nich są atrakcyjne dla klientów - podała "Rzeczpospolita".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Santander Bank Polska przygotowuje dla frankowiczów nową ofertę ugód pozasądowych, która może zostać im przedstawiona w drugiej połowie roku – podała "Rz".

PKO również rozważa oferty dla frankowiczów

Bank potwierdza, że rozważa różne scenariusze i jest na wstępnym etapie badania ankietowego wśród klientów.

- Jesteśmy na wstępnym etapie badania ankietowego wśród klientów. Nie jesteśmy jeszcze gotowi na przedstawienie wiążących propozycji dla klientów, ale pracujemy, aby zaprezentować je niebawem - komentowała Monika Nowakowska, rzeczniczka Santandera, cytowana przez dziennik.

Zobacz także

Z informacji "Rz" wynika, że PKO BP może pójść jego śladem, ale bank nie potwierdza. Według źródeł gazety niebawem dokument z głównymi założeniami oferty Santandera ma trafić do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

- UKNF popiera polubowną, pozasądową formę rozwiązywania sporów pomiędzy podmiotami rynku finansowego a klientami w formule akceptowalnej przez obie strony - podkreślił Jacek Barszczewski, rzecznik UKNF, w rozmowie z gazetą.

"Rz" przypominała, że te na razie bazowały głównie na przewalutowaniu po średnim kursie NBP, co dawało klientom niewielkie korzyści finansowe i nie rozwiązywało ich głównego problemu – dużego umocnienia kursu franka i wzrostu długu wyrażonego w złotych.

Zobacz także

Jaką ofertę otrzymają frankowicze? 

Jedną z rozważanych opcji ma być przeliczenie, ile kosztowałby do tej pory teoretyczny kredyt w złotych, który miałby zamiast frankowego zaciągnąć przed laty klient.

Gdyby się okazało, że frankowy kredyt kosztował go więcej, bank zwróciłby mu nadwyżkę. Jednak głównym problemem przy "zamianie" frankowego kredytu na złotowy byłaby jego wartość w złotych - tłumaczyła "Rzeczpospolita". 

Zdaniem Andrzeja Powierży, analityka DM Citi Handlowego, ugoda, której efektem byłoby zmniejszenie wartości zadłużenia w złotych, miałaby sens dla frankowiczów.

Ugody mogą być atrakcyjne dla osób planujących sprzedaż mieszkania. Raczej nie skorzystają z nich ci, którzy mają pieniądze, czas i odwagę, aby iść do sądu, oraz ci, którzy nie planują sprzedaży mieszkania

Andrzej Powierża

Ekspert podkreślił, że oferty ugód bankowych mogą nie by korzystne dla frankowiczów. 

Zaoferowanie im wstecznego przejścia na kredyty złotowe byłoby dla banków dużym kosztem, w skali całego sektora można go szacować na 25–30 miliardów złotych, a w dodatku byłby to wydatek skumulowany w czasie. Banki mające duże portfele hipotek frankowych nie mogą sobie pozwolić na zbyt duże ustępstwa. Zachęciłoby to zbyt wielu klientów do skorzystania z tej propozycji, a poza tym po prostu ich nie stać na taki skumulowany wydatek

Andrzej Powierża

W październiku 2019 roku zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, na podstawie którego frankowicze domagają się od banków m.in. przewalutowania kredytów lub anulowania umów. Orzeczenia zaczęły brać pod uwagę również polskie sądy w sporach klientów z bankami.

Jak wynika z danych resortu sprawiedliwości, na które powołała się "Rz", w całym 2019 roku przybyło niemal 11,6 tys. spraw, o 61 proc. więcej niż rok wcześniej. Tylko w ostatnim kwartale minionego roku napłynęło 4,07 tys. nowych spraw, o 27 proc. więcej niż w III kwartale.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita