Zamknij

Udają pracowników samorządu i naciągają ludzi na kosztowne piece gazowe

Olga Papiernik
11.04.2018 16:12
pukac do drzwi
fot. east news

W Kielcach pojawiła się firma, której pracownicy, podając się za przedstawicieli samorządu, zachęcają mieszkańców, by wymienili piece gazowe na nowsze. Oferują urządzenia po zawyżonych cenach. - Urząd miasta nie wysyła pracowników, którzy wymieniają piece - ostrzegają władze miasta.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Jak podkreślił podczas środowej konferencji prasowej wiceprzewodniczący Rady Miasta w Kielcach Władysław Burzawa, do samorządu trafia coraz więcej sygnałów od osób, które dały się namówić na zakup nowego pieca czy kotła gazowego.

Zdaniem radnego, przedstawiciele firmy, która oferuje sprzedaż pieców, wykorzystują to, że mieszkańcy miasta i województwa świętokrzyskiego słyszą w mediach o konieczność wymiany urządzeń grzewczych na ekologiczne i o programach, w których partycypują samorządy. - Na tym bazują oszuści. Oferują w domach swoje usługi. Przedstawiają się za przedstawicieli urzędu i w ten sposób wprowadzają mieszkańców w błąd. Jeśli ktoś będzie chciał nam wymienić piec, zastanówmy się - to nie jest tak, że urząd miasta wysyła pracowników, którzy automatycznie wymieniają piece - argumentował.

Burzawa dodał, że firma, której przedstawiciele zachęcają w domach do wymiany urządzeń, oferuje zakup pieców wysokiej jakości, znanych marek, pracownicy urządzania mają ze sobą i montują je od razu po podpisaniu umowy.

Udają pracowników samorządu i naciągają ludzi na kosztowne piece gazowe

Jak podkreślił Miejski Rzecznik Konsumentów Dariusz Pyk, przedstawiciele firmy pojawiają się najczęściej w domach osób starszych, a konieczność wymiany pieców argumentują m.in. walką ze smogiem. - Po podpisaniu umowy okazuje się, że cena tego pieca jest dosyć wysoka w porównaniu z jego wartości rynkową. Klient zostaje oszukany i naciągnięty na znaczna kwotę pieniędzy - zaznaczył Pyk.

Pyk przestrzegał przed podpisywaniem takich umów i wyrażaniem zgody na montaż urządzenia. Podkreślił, że jeśli umowa została już zawarta, to konsument w ciągu 14 dni ma prawo od niej odstąpić. Wynika to z przepisów dotyczących zawierania umów poza lokalem przedsiębiorcy - w domu klienta. "Jeśli wyślemy takie oświadczenie w formie listu poleconego z potwierdzeniem odbioru, nie poniesiemy żadnych kosztów z tego tytułu. Demontaż piecyka odbywa się absolutnie bezkosztowo, powinien być wykonany przez tego sprzedawcę" - opisywał rzecznik.

Dodał, że otrzymał już kilkanaście zgłoszeń od mieszkańców o takiej działalności. W dwóch przypadkach podjął interwencję.

PAP/Katarzyna Bańcer/OP