Zamknij

Toyota, Audi i Volkswagen to najczęściej kradzione auta

21.10.2019 11:02
Samochody. Najczęściej kradzione auta to Toyota, Audi i Volkswagen
fot. ronstik/Shutterstock (ilustracyjne)

Najczęściej kradzionym autem w pierwszym półroczu tego roku w Polsce była Toyota Auris. Według policyjnych statystyk na kolejnych miejscach znalazły się Audi A4 i A6 oraz Volkswagen Passat.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Według policyjnych statystyk za pierwsze sześć miesięcy tego roku Toyota Auris była najczęściej kradzionym samochodem osobowym zarejestrowanym w Krajowy Systemie Informacyjnym Policji (KSIP).

Od stycznia do czerwca utracono 137 egzemplarzy tej marki, przy czym w pierwszym kwartale – 75, w drugim – 62.

Zobacz także

Audi popularne wśród złodziei 

– Według opinii osób z branży motoryzacyjnej pojazdy japońskie, w tym Toyota, charakteryzują się małą awaryjnością i są kradzione w celu dalszej ich sprzedaży. Istnieje przekonanie, że posiadają one stosunkowo niewiele detali identyfikujących samochód, a złodzieje łatwo nadają im cechy auta z legalnego źródła – wskazała Aleksandra Stróżyk, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Niedźwiedź-Lock, cytowana przez Monday News.

Kolejne miejsca w rankingu pojazdów utraconych w okresie od stycznia do czerwca 2019 roku zajmują modele Audi.

W przypadku A4 chodzi o 129 samochodów (64 w pierwszym kwartale i 65 w drugim), natomiast A6 – 115 (70 i 45). Dalej w statystykach widnieją Volkswagen Passat – 112 egzemplarzy (64 i 48) oraz Ford Focus – 104 (49 i 55).

– Modele znajdujące się na czele tej listy są również niezwykle popularne na rynku. Z tego wynika ogromne zapotrzebowanie na ich części zamienne. Im nowszy pojazd, tym ceny poszczególnych podzespołów są wyższe, szczególnie dostępnych jedynie w ASO (autoryzowany serwis obsługi – przyp. red.). Złodzieje doskonale orientują się w tym, jak funkcjonuje rynek części zamiennych oraz co warto ukraść, by później jak najszybciej pozbyć się zdobytego łupu – komentował Bogdan Kwiatkowski, dyrektor sprzedaży z firmy Gannet Guard Systems, cytowany przez Monday News.

Zobacz także

„Auta kradnie się głównie na części”

Na 137 utraconych Aurisów aż 117 widnieje w statystykach Komendy Stołecznej Policji, a więc obejmującej obszar Warszawy i jej najbliższych okolic.

Ranking najczęściej kradzionych modeli w stolicy jest zdominowany przez marki japońskie (Toyota, Honda, Mazda i Nissan) oraz koreańską (Hyundai). Z kolei w większości województw na czele są pojazdy europejskich producentów.

Na terenie województwa mazowieckiego działają grupy specjalizujące się w kradzieży aut marek japońskich i koreańskich. Złodzieje opracowali technologie, z których skutecznie korzystają. Jedynym ratunkiem dla właścicieli samochodów z Azji są systemy lokalizacji pojazdów. Zwłaszcza rozwiązania bazujące na technologii radiowej, które pozwalają odzyskać auto w mniej niż 24 godziny od momentu jego kradzieży.

Bogdan Kwiatkowski

Zobacz także

Z kolei od stycznia do czerwca 2018 roku najczęściej kradzionym samochodem osobowym zarejestrowanym w KSIP było Audi A4. W tym okresie utracono 143 takie pojazdy, z czego 72 w pierwszym kwartale, a 71 – w kolejnym. W statystykach KWP Katowice widnieje 29 takich pojazdów, a w KWP Gdańsk – 24.

Samochody marki Audi słyną z tego, że są niezawodne, mają niewielkie zużycie paliwa, dobre zawieszenia i nie trzeba z nimi często odwiedzać warsztatów. Do tego dochodzi jeszcze jeden ważny element. Auta kradnie się głównie po to, aby rozłożyć je na części, które potem trafiają do sprzedaży lub są wykorzystywane do złożenia kolejnego samochodu. Audi należy do Grupy VW, czyli części eksploatacyjne pasują też do innych marek jak na przykład VW, Skoda czy Seat.

Aleksandra Stróżyk

Drugie miejsce w rankingu pojazdów utraconych w okresie od stycznia do czerwca br. zajęła Mazda 6 – 129 sztuk (67 w pierwszym kwartale i 62 w drugim). Dalej są Toyota Auris – 128 (67 i 61), Audi A6 – 119 (47 i 72) oraz Volkswagen Passat – 113 (58 i 55).

Zobacz także

RadioZET.pl/Monday News