Zamknij

Ponad 13 tysięcy samochodów elektrycznych na polskich drogach

26.08.2020 12:06
Samochody elektryczne. Ponad 13 tysięcy pojazdów polskich drogach
fot. Shutterstock/Hrecheniuk Oleksii (ilustracyjne)

Samochody z napędem elektrycznym zyskują na popularności. Tylko w tym roku przybyło ponad 4 tysiące sztuk nowych elektryków, a na polskich drogach jeździ ich już ponad 13 tysięcy.

Licznik elektromobilności przekroczył już ponad 13 tysięcy. Chodzi o liczbę samochodów elektrycznych na polskich drogach, którą obserwuje Polskie Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

Analitycy monitorujący ten segment rynku szacują, że tylko przez pierwsze siedem miesięcy przybyło ponad 4 tysiące sztuk aut elektrycznych. To o 78 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Coraz więcej samochodów elektrycznych

Licznik elektromobilności na koniec lipca wskazał liczbę 13 057 samochodów elektrycznych. Na koniec czerwca było to nieco ponad 12 tysięcy sztuk. Ponad połowa z tych samochodów ma napęd w pełni elektryczny, zaś pozostała część to hybrydy typu plug-in.

Przybywa nie tylko elektrycznych osobówek, ale i autobusów z napędem elektrycznym. Na koniec lipca e-autobusów było już 335 sztuk. Samochodów ciężarowych i dostawczych z napędem elektrycznym jest dwa razy więcej – ponad 600 sztuk.

Zobacz także

Gdzie można ładować takie pojazdy? Stacji jest coraz więcej. Pod koniec lipca funkcjonowały 1 224 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA komentuje, że lipiec upłynął pod znakiem elektromobilności. Tego miesiąca wdrożono bowiem program dopłat do zakupy e-samochodów, a Tesla otworzyła oficjalny salon w Warszawie. Mało tego, również w lipcu zaprezentowano prototypy samochodów elektrycznych polskiej marki Izera.

Niezależnie od potencjału biznesowego tego projektu, trzeba docenić jego wagę dla zwiększenia zainteresowania Polaków elektromobilnością. Oprócz tego, odnotowujemy stały rozwój infrastruktury ładowania oraz wzrost liczby rejestracji samochodów zelektryfikowanych – i to wszystko w trudnym okresie trwającej pandemii 

– mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA

RadioZET.pl/PAP