Zamknij

Samochody bez kierowców pojawią się w Chinach za 3 lata

Olga Papiernik
15.03.2018 15:16
samochód bez kierowcy
fot. East News

Samojeżdzące samochody trafią na drogi w Chinach "w ciągu trzech do pięciu lat", powiedział w czwartek założyciel chińskiego giganta internetowego Baidu, jednego z wiodących projektantów samochodów bez kierowcy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

To dużo wcześniej niż przewidywał minister technologii informatycznych Chin, który w zeszłym tygodniu powiedział, że będzie to możliwe dopiero za 8-10 lat, powołując się na ograniczenia związane z bezpieczeństwem.

- Jestem bardziej optymistyczny od niego, myślę, że nastąpi to wcześniej -, powiedział w Pekinie prezes Baidu, Robin Li.

Baidu, często określane jako chińskie Google, obsługuje w kraju wiodącą wyszukiwarkę, a także intensywnie inwestuje w usługi, od płatności online po połączone urządzenia i sztuczną inteligencję.

Podobnie jak Google, chińska firma wydaje na badania i rozwój, aby umieścić na drogach samochody bez kierowców.
W 2019 roku, we współpracy z lokalnymi producentami, firma z Pekinu planuje uruchomić samochód z - wysokim stopniem autonomii -, powiedział dziennikarzom Li.

- Wysoce zautomatyzowana jazda oznacza ... na przykład podczas podróży z Pekinu do Szanghaju, tak długo, jak pozostajesz na autostradzie, nie musisz się o nic martwić - możesz jeść lub śpiewać w środku, gdy czekasz na przyjazd -, powiedział.

Kierowca będzie musiał jednak ponownie wziąć kierownicę, gdy tylko samochód oddali się od głównych autostrad.

- Ale w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat sądzę, że całkowicie niezależne samochody pojawią się na drogach - powiedział.

We wrześniu firma ustanowiła fundusz o wartości 1,5 miliarda dolarów przeznaczony na rozwój autonomicznych samochodów.

Zarządza również otwartą platformą, na której dzieli się swoimi technologiami z projektantami i budowniczymi.

ehl-jch/bar/pg/mtp/BAIDU/GOOGLE