Zamknij

Samochód plus uzupełni 500 plus? Dopłaty do aut dla rodzin

22.04.2021 15:20
samochód z naklejką 500 plus
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

500 plus prezentowane jest przez rząd jako wielki sukces, jest jednak porażką, jeśli chodzi o zrealizowanie postawionego przed nim celu: zwiększenia dzietności. Receptą na zażegnanie kryzysu demograficznego ma być zintensyfikowanie programów oferujących pieniądze rodzicom. W Nowym Ładzie może znaleźć się akcja „Samochód plus”, w której państwo dorzuci się do kupna auta.

500 plus, mimo przekazywania rodzicom łącznie 40 mld zł rocznie, nie zdołało przekonać Polaków, że w czasie rządów PiS warto postarać się o dziecko. Liczba urodzeń w 2020 roku była niższa, niż w 2016, kiedy wprowadzono świadczenie.

Każdy ma swoją cenę – uważają politycy i nie zamierzają rezygnować z prób poprawienia dzietności pieniędzmi kierowanymi do rodziców. Jak wynika z przecieków związanych z Nowym Ładem, w sztandarowym projekcie Prawa i Sprawiedliwości, może znaleźć się kilka kolejnych programów zachęcających do posiadania dzieci. Jednym z nich jest „Samochód plus” – dopłata do auta dla rodzin wielodzietnych.

500 plus to dopiero początek. Rząd szykuje „Samochód plus”?

500 plus zostanie podwyższone przed wyborami parlamentarnymi, które – ze względu na coraz wyraźniejsze tarcia w Zjednoczonej Prawicy – mogą odbyć się znacznie wcześniej, niż w 2023 roku. Żeby przypomnieć o tym koalicjantom, minister finansów Tadeusz Kościński nieoczekiwanie stwierdził, że pieniądze na zwiększenie 500 plus do 700 zł ma zapewnione już tu i teraz.

Nowy Ład, który w ostatecznej formie poznamy być może w maju 2021 roku, gdy rząd zacznie odwoływać wprowadzone przez siebie obostrzenia, może przynieść nie tylko podwyżkę świadczenia dla rodziców, lecz także rozszerzyć je o akcje komplementarne.

Ministra rodziny Marlena Maląg zachwalała publicznie rozwiązania stymulujące dzietność stosowane na Węgrzech. Jako „ciekawy” określiła program nazywany roboczo „Babcia plus”, który daje babciom i dziadkom opiekującym się dziećmi prawo do otrzymywania specjalnego zasiłku.

Wśród pomysłów, które mogą znajdować się w trzymanym wciąż w tajemnicy Nowym Ładzie, jest także program „Samochód plus”, podpatrzony w Grupie Wyszehradzkiej. Rodziny wielodzietne mogą w nim liczyć na dopłatę państwa do kupowanego auta.

Wsparcie miałoby polegać na przykład na opłacaniu przez państwo odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup auta. Z przecieków wynika, że w razie zdecydowania się na wdrożenie „Samochodu plus” rząd wprowadziłby limit maksymalny wartości samochodu, do którego można by otrzymać dopłatę.

Nie wiadomo jeszcze, czy z oferty mogłyby skorzystać wszystkie rodziny z dziećmi, czy też wymagany będzie minimalny „wkład własny” w postaci na przykład trójki lub czwórki potomków.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/money.pl