Zamknij

Salony fryzjerskie i kosmetyczne znów otwarte. Na jakich zasadach?

18.05.2020 07:42
Salony fryzjerskie i kosmetyczne otwarte. Na jakich zasadach
fot. Shutterstock/Egoitz Bengoetxea (ilustarcyjne)

Przedsiębiorcy działający w branży beauty mogą wznowić działalność. Od poniedziałku 18 maja salony kosmetyczne i zakłady fryzjerskie znów mogą być otwarte.

Zakłady kosmetyczne i fryzjerskie znów otwarte. To kolejny, trzeci etap odmrażania gospodarki. W sobotę opublikowano rozporządzenie w tej sprawie. Wynika z niego, że od 18 maja, będą mogły wznowić swoją działalność restauracje, salony fryzjerskie i kosmetyczne, kasyna. Czynne będą także restauracje hotelowe.

Epidemia koronawirusa spowodowała wprowadzenie ograniczeń w praktycznie każdej sferze życia oraz dotknęła większość gałęzi gospodarki. Ponowny powrót na rynek pozwoli przedsiębiorcom odrobić chociażby część strat wywołanych przestojem.

Salony kosmetyczne i zakłady fryzjerskie otwarte. Na jakich zasadach?

Od 18 maja mogą wznowić działalność zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, jednak muszą funkcjonować w nowym reżimie sanitarnym. Będzie on polegał m.in. na obowiązku noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala), używaniu ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe, a także przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Klienci nie będą też mogli oczekiwać na usługę w poczekalni.

Zobacz także

Według wytycznych dla branży beauty przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju i GIS praca w salonach kosmetycznych powinna być zmianowa i rotacyjna, ale też dopuszczalna jest tego samego zespołu przez cały dzień. Pracownicy powinni nosić rękawiczki jednorazowe i zmieniać je każdorazowo po wykonaniu usługi. Szczególne zasady obowiązują też klientów tych salonów.

Ograniczenia dla klientów salonów kosmetycznych i fryzjerskich

Klienci chcący umówić się do fryzjera lub kosmetyczki powinni pamiętać o nowych zasadach. Na zabiegi nie można przychodzić z osobą towarzyszącą, klienci muszą zasłaniać też nos i usta oraz do nosić rękawiczki ochronne - jeśli to możliwe ze względu na rodzaj wykonywanego zabiegu.

Zobacz także

W zależności od rodzaju zabiegu, gabinet - zgodnie z zaleceniami MR - powinien zapewnić klientom peniuar jednorazowy lub zastępczo inne rozwiązanie spełniające jego funkcję, bieliznę jednorazową lub podkład jednorazowy. Po każdym zabiegu wszystkie sprzęty powinny zostać zdezynfekowane. W wytycznych znalazła się również zasada, że od zakończenia usługi do przyjęcia kolejnego klienta powinno upłynąć tyle czasu, ile wymagane jest przy zastosowaniu danego środka do dezynfekcji.

Zgodnie z wytycznymi resortu rozwoju, przedsiębiorcy z branży beauty powinni zrezygnować z serwowania klientom gorących napojów, a w przypadku dystrybutorów z wodą, powinni zadbać o jednorazowe kubeczki.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

RadioZET.pl/PAP