Zamknij

Czy sale zabaw dla dzieci są bezpieczne? UOKiK o błędach firm

16.07.2021 14:35
Czy sale zabaw dla dzieci są bezpieczne
fot. Joanna Gajcy/East News

Sale zabaw dla dzieci przez prawie rok były zamknięte przez przedłużający się lockdown. Obecnie przedsiębiorcy mierzą się z licznymi kontrolami. Okazuje się, że nie wszystkie miejsca zapewniają dzieciom bezpieczeństwo.

Lockdown na długie miesiące sparaliżował biznesy przedsiębiorców oferujących usługi rekreacyjne. U progu nowego otwarcia w gospodarce odrabianiu pandemicznych strat towarzyszą kontrole Inspekcji Handlowej.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w raporcie opublikowanym po kontroli inspektorów zdradził, czy niedawno otwarte sale zabaw są bezpieczne dla dzieci.

Sale zabaw stanowią zagrożenie? Co piąty przedsiębiorca narusza prawo

W wyniku kontroli prowadzonych przez Inspekcję Handlową stwierdzono nieprawidłowości u 19 proc. przedsiębiorców oferujących usługi rekreacyjne. Przeważnie dotyczyły udostępnianych urządzeń i zabawek - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Urzędnicy wzięli pod lupę 48 miejsc, z czego w dziewięciu (19 proc.) odnotowali nieprawidłowości. Sprawdzono sale zabaw, parki trampolin i ścianki wspinaczkowe. Urzędnicy przyjrzeli się znajdującym się w lokalach urządzeniom i przedmiotom.

W szczególności sprawdzano, czy nie mają one ostrych krawędzi, czy konstrukcje są stabilne, a elementy konstrukcji nie stwarzają ryzyka zakleszczenia, potknięcia lub uderzenia, a także czy urządzenia nie posiadają widocznych śladów uszkodzeń mechanicznych i czy elementy konstrukcji nie są spróchniałe, uszkodzone 

UOKiK

"Sprawdzano również, czy urządzenia do wspinania są odpowiednio zabezpieczone, czy siatki zabezpieczające są dobrze naprężone, a sprzęt do asekuracji jest w dobrym stanie technicznym, niezużyty lub niesprawny" – czytamy w komunikacie. 

Jakie błędy odnotowano w przypadku co piątego przedsiębiorcy? W skontrolowanych placówkach naruszających przepisy inspektorzy zauważyli, iż udostępniane urządzenia i zabawki mogą stwarzać różnego rodzaju zagrożenia. Wśród najczęściej stwierdzanych nieprawidłowości należały ślady zużycia materiału, z którego wykonano urządzenia, mogące stwarzać ryzyko zranienia, a także braki, uszkodzenia, ubytki, przetarcia materiału ochronnego, nieodpowiednio naciągnięte siatki zabezpieczające, które były także słabo przymocowane lub uszkodzone, a także brak odpowiedniej nawierzchni amortyzującej w przypadku upadku z wysokości pod urządzeniem.

W toku kontroli urzędnicy odnotowali także, że niektórzy przedsiębiorcy nie zgłosili nawet swojej działalności do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

To już kolejna kontrola przedsiębiorców, którzy dopiero od niedawna mogli w pełni wznowić działalność. Inspektorzy, którzy wcześniej odwiedzili restauracje i inne obiekty gastronomiczne, również wykazali, że nie wszyscy prowadzą uczciwy biznes.

RadioZET.pl/PAP/UOKiK