Zamknij

Skarbówka zablokuje prywatne konta. Jest projekt ustawy

22.10.2020 12:27
STIR. Skarbówka zablokuje prywatne konta. Jest projekt
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nie tylko firmowe, ale także prywatne konta bankowe będzie mogła zablokować skarbówka w razie podejrzenia oszustwa podatkowego. O nowych przepisach informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

STIR  to inaczej system teleinformatyczny izby rozliczeniowej. To znane już od przeszło trzech lat narzędzie skarbówki, które umożliwia jej zablokowanie firmowego konta w razie podejrzenia przekrętów.

„Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że zgodnie z projektowanymi przepisami, zablokowane mogą zostać wszystkie rachunki, nie tylko firmowe.

STIR. Skarbówka będzie mogła blokować wszystkie konta bankowe

„Skarbówka będzie mogła blokować prywatne rachunki oszczędnościowe, oszczędnościowo-rozliczeniowe i rachunki lokat terminowych, jeśli będą one wykorzystywane do wyłudzeń skarbowych” – czytamy w dzienniku.

Zobacz także

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami skarbówka może zlecić bankom zablokowanie „podejrzanego” rachunku bankowego firmy. Chodzi o takie sytuacje, kiedy urzędnicy dopatrzą się wykorzystywania banków lub SKOK-ów do wyłudzenia podatków.

Zwykle blokada zakładana jest maksymalnie na 72 godziny, ale są wyjątki pozwalające przedłużyć ten okres do 3 miesięcy.

Zgodnie z nowym projektem, blokada ma dotyczyć także prywatnych rachunków, a zamrożenie konta ma zostać wydłużone do 96 godzin.

Zobacz także

- Najwyraźniej fiskus chce w ten sposób zablokować działania przedsiębiorców przelewających pieniądze na prywatne rachunki oraz ich współpracę ze słupami – komentuje dla dziennika Alicja Sarna, partner i doradca podatkowy w MDDP Michalik, Dłuska, Dziedzic i Partnerzy.

Co więcej, na żądanie skarbówki bank będzie musiał wstrzymać realizację podejrzanej transakcji i przelać pieniądze na rachunek wskazany przez fiskusa. „Wstrzymane w ten sposób zostaną wszelkie płatności na rzecz podmiotu, któremu skarbówka zablokowała już rachunek” – czytamy w gazecie.

Zobacz także

Dziennik wskazuje, że zmiany te wynikają z noweli ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej i innych ustaw, która nie została jeszcze opublikowana.

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna