Zamknij

SOP na zakupach. Za ponad 7 mln zł pozyska 25 nowych samochodów

06.09.2019 13:22
SOP planuje wydać ponad 7 mln zł na nowe limuzyny i inne pojazdy
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Służba Ochrony Państwa (SOP) do końca tego roku planuje kupić kilkadziesiąt nowych samochodów. Koszt – 7,2 mln złotych. Wśród nich limuzyny, SUV-y i inne pojazdy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał portal Money.pl, jeszcze w tym roku SOP zamierza kupić dziewięć samochodów Skoda Superb 3T i cztery Mercedesy V 250d. Zakup luksusowych samochodów będzie kosztować ponad 2 mln złotych. 

Pierwotnie SOP planował wydać na 13 nowych pojazdów 1,86 mln zł, jednak żaden z oferentów nie zaproponował takiej ceny. Mercedesy będą kosztować dokładnie 1,041 mln zł brutto, a Skody 1,007 mln zł. 

Zobacz także

Luksusowe limuzyny za miliony

Jakie wymagania stawiał SOP? Samochody musiały być fabrycznie nowe, wolne od wad konstrukcyjnych, materiałowych, wykonawczych i prawnych, nie starsze niż z rocznika 2019 i dostarczone do 5 grudnia bieżącego roku.

Czemu SOP kupuje nowe pojazdy? „Unowocześniamy flotę. Wymieniamy stare pojazdy na nowe” – powiedział ppłk Bogusław Piórkowski, rzecznik SOP, cytowany przez Money.pl.

Portal podkreśla, że do końca roku w sumie w SOP ma się pojawić 25 nowych samochodów. W połowie sierpnia tego roku formacja wybrała osiem luksusowych limuzyn marki BMW. Za długie na ponad 5 metrów pojazdy SOP zapłaci blisko 3,6 mln zł. 

Ich minimalna moc silnika to 340 koni mechanicznych, posiadają dźwiękoszczelne i termiczne szyby, siedzenia sterowane elektrycznie – dodatkowo podgrzewane i wentylowane. Ponadto czterostrefową klimatyzację, lodówkę lub schładzany schowek na napoje oraz system multimedialny.

Jeszcze w tym roku formacja odpowiedzialna za ochronę najważniejszych osób w państwie zamówiła osobowe BMW G5L za około 540 tys. zł i dwa SUV-y BMW G5X za 719,8 tys. zł.

Według Money.pl tylko na drugi kwartał 2019 roku SOP zaplanował otwarcie zamówień publicznych na łączną kwotę przekraczającą 7,2 mln zł brutto.

Zobacz także

Seria kolizji kierowców SOP

Od momentu powstania formacji w lutym 2018 roku Służba Ochrony Państwa mierzy się z pasmem wypadków i kolizji. 

Jak wynika z danych ujawnionych przez Radio ZET, w 2017 roku z winy kierowców likwidowanego Biura Ochrony Rządu (BOR) doszło do pięciu zdarzeń drogowych, natomiast w 2018 roku kierowcy SOP byli sprawcami aż dziesięciu wypadków i kolizji.

Zdaniem ekspertów jednym z powodów takiej sytuacji jest brak doświadczonych kierowców w SOP-ie. Część z tych, którzy przez lata bezpiecznie wozili najważniejsze osoby w państwie, odeszła wraz z przeformowaniem BOR na SOP. 

Ppłk Bogusław Piórkowski zapewnił w rozmowie z Money.pl, że zakup nowych pojazdów nie ma żadnego związku z kolizjami. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Money.pl