Zamknij

Ministerstwo Finansów upraszcza podatki. Co się zmieni w VAT?

16.07.2020 12:01
SLIM VAT. Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany w przepisach
fot. Twitter/ Ministerstwo Finansów

Resort finansów zapowiada, że systematycznie będzie upraszczał podatki, a w kolejnych miesiącach pojawiać się będą nowe ustawy. Na pierwszy ogień ministerstwo zajęło się podatkiem VAT. Co się zmieni?

SLIM VAT to najnowszy pomysł resortu finansów. Projekt, nad którym pracuje rząd, przewiduje uproszczenie zasad funkcjonowania podatku od towarów i usług.

Przedsiębiorcy muszą przygotować się m.in nowe zasady fakturowania, co ma ułatwić im prowadzenie działalności gospodarczej.

SLIM VAT. Na czym to polega?

Jak wytłumaczył Jan Sarnowski, wiceminister finansów, SLIM to akronim utworzony od słów simple, local and modern.

Chodzi o prosty podatek dostosowany do lokalnej specyfiki państwa, w którym funkcjonuje. Jest o też podatek nowoczesny, w którym wdrażanie kolejnych rozwiązań technologicznych i e-usług administracji łączy się ze zmniejszaniem liczby formalności dla firm. Sektor MSP własnymi siłami rozlicza VAT, chcemy usuwać z ich drogi jak najwięcej formalności i ułatwić im prowadzenie biznesu 

– mówił Jan Sarnowski

Jak dodał wiceminister, chodzi o skrócenie czasu poświęcanego przez przedsiębiorców na podatki i ułatwienia dla działów finansowo-księgowych.

Minister finansów Tadeusz Kościński dodał, że choć rząd skupia się ostatnio na przepisach ułatwiających biznes firmom w czasie pandemii, to resort myśli nad zmianami, które pozostaną w biznesie na stałe.

To czego najbardziej potrzebują przedsiębiorcy to skrócenie do minimum czasu, jaki poświęcają na wypełnianie obowiązków podatkowych. Przeanalizowaliśmy te obowiązki, wiemy, które są zbędne, a efektem naszych działań jest koncepcja SLIM VAT

mówił minister finansów Tadeusz Kościński

Resort wskazał, że elementy systemu SLIM VAT to: audyt przepisów, dialog z biznesem, uproszczenie VAT, kasy online, e-faktury i e–paragon. Nowy projekt resortu wprowadza zmiany w czterech obszarach.

Zobacz także

  • Fakturowanie

Zarówno obniżanie, jak i zwiększanie ceny na fakturze w rozliczeniach z kontrahentami będzie łatwiejsze. Dziś wystawienie faktury korygującej in minus lub in plus wiąże się z koniecznością potwierdzenia przez strony jej odbioru. Zgodnie z nowymi przepisami, nie będzie obowiązku potwierdzania otrzymania takiego dokumentu.

Podatnik będzie dokonywał obniżenia podstawy opodatkowania i VAT już w okresie wystawienia faktury. W tym samym momencie nabywca będzie zobowiązany do korekty podatku. Na podobnej zasadzie działać będą korekty faktur in plus, czyli zwiększające podstawę opodatkowania.

Zobacz także

  • Eksport na nowo i spójny kurs walut w transakcjach

Resort ułatwia też prawo dla eksporterów, którzy dziś mają dwa miesiące na wywóz towarów od czasu otrzymania zaliczki. Zgodnie z nowymi przepisami, czas ten wydłuży się do pół roku. Zdaniem resortu takie rozwiązanie poprawi sytuację finansową eksporterów i rozwiąże problem dostaw długoterminowych. Nowe przepisy przewidują, że podatnik nie będzie musiał stosować odrębnych zasad przeliczania walut dla celów VAT i CIT.

Zobacz także

  • Odliczenie VAT także od noclegu

Dzisiejsze prawo podatkowe ogranicza ujęcie w kosztach ceny noclegu, nawet jeśli taki wydatek wiąże się z prowadzonym biznesem. Zgodnie z nowymi przepisami możliwe będzie odliczenie VAT z faktur za nabycie usług noclegowych w celu ich odsprzedaży. Innymi słowy, nocleg zakupiony na rzecz klienta biznesowego będzie mógł być ujęty w kosztach.

Nowe przepisy, zgodnie z planem resortu, mają wejść w życie w pierwszych miesiącach 2021 roku.

RadioZET.pl