Zamknij

„DGP”: Komisja Nadzoru Finansowego chroni SKOK Stefczyka przed komisarzem

Piotr Drabik
24.01.2019 15:37
SKOK Stefczyka. "DGP": KNF roztoczyła parasol ochronny nad kasą
fot. Tupungato/Shutterstock (ilustracyjne)

Komisja Nadzoru Finansowego roztoczyła parasol ochronny nad SKOK Stefczyka – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Po tym, jak w czerwcu ubiegłego roku wiceminister finansów zaproponował wprowadzenie zarządu komisarycznego, został odwołany ze składu KNF. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Sprawa dotyczy Społecznej Kasy Ubezpieczeniowo-Kredytowej im. Franciszka Stefczyka – to największa w Polsce instytucja działająca pod szyldem SKOK. Jej klientami jest około 900 tys. osób obsługiwanych w prawie 400 placówkach, a suma aktywów wynosiła 6,9 mln zł (według ostatniego sprawozdania finansowego z 2017 roku).

Pięć i pół roku temu w sprawie SKOK Stefczyka wszczęto postępowanie administracyjne, które miało doprowadzić do wprowadzenia do kasy zarządu komisarycznego. Tak do tej pory się nie stało. 

Zobacz także

Według „DGP” temat wrócił w czerwcu ubiegłego roku na forum Komisji Nadzoru Finansowego. Powodem był raport departamentu merytorycznego KNF, który, choć nie zawierał rekomendacji, to zdołał przekonać jednego z członków KNF do podjęcia tematu komisarza w Stefczyku. Miał on poddać pod głosowanie ten pomysł. 

Zdaniem gazety tą osobą był wiceminister finansów Piotr Nowak. Ówczesny szef KNF Marek Chrzanowski miał nie dopuścić 26 czerwca 2018 roku do głosowania nad wnioskiem o zarząd komisaryczny w SKOK-u Stefczyka, a tydzień później Nowak został odwołany ze składu regulatora rynku finansowego. Oficjalnym powodem były jego nowe obowiązki.

Co więcej – zdaniem „DGP” – w dniu odejścia Nowaka z KNF szefem departamentu sprawującego w KNF nadzór nad Stefczykiem został Filip Czuchwicki, były pracownik Krajowej SKOK.

Zobacz także

Natomiast przewodniczącym rady nadzorczej SKOK Stefczyka jest Grzegorz Bierecki – senator PiS, który przez 20 lat szefował Krajowej SKOK i odpowiadał za odbudowę systemu kas oszczędnościowych po 1989 roku. 

SKOK Stefczyka planuje, że zakończenie procesu naprawy instytucji zakończy się za siedem lat.

Do informacji dziennika w czwartek odniósł się poseł Nowoczesnej Adam Szłapka.

Poinformował, że Nowoczesna w tej sprawie składa m.in. wniosek do minister finansów Teresy Czerwińskiej z prośbą o wyjaśnienie, czy doniesienia „DGP” są prawdą, jakie były powody odwołania Nowaka oraz z czyjej inicjatywy został powołany Czuchowicki.

Zapowiedział też złożenie wniosku do KNF ws. ujawnienie notatki, na podstawie której Nowak wnioskował o zarząd komisaryczny w SKOK Stefczyka i „wszystkie informacje na ten temat”.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/PTD