Zamknij

"Stop Bankowemu Bezprawiu" chce spotkać się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim

Olga Papiernik
08.10.2018 12:17
SBB
fot. Bartosz KRUPA/East News

Stowarzyszenie "Stop Bankowemu Bezprawiu" proponuje spotkanie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, któremu chce przekazać informacje o aktualnej sytuacji frankowiczów, m.in. "o sytuacji rodzin, które doświadczyły licytacji nieruchomości" - poinformowało SBB w poniedziałkowym oświadczeniu, podpisanym przez prezesa Arkadiusza Szcześniaka.

Pretekstem do sformułowania przez SBB swojego postulatu jest ubiegłotygodniowa wypowiedź prezesa PiS w programie TVP "Gość Wiadomości", która zdaniem Stowarzyszenia zawiera "nieprawdziwe informacje".

W oświadczeniu SBB przywołuje słowa prezesa PiS z tego programu: "...jeżeli niektórzy nam mówią, że taką sprawą są np. frankowicze, to mogę powiedzieć, dzisiaj kurs franka, jest dużo, dużo niższy niż kiedyś, a sądy, kiedyś mówiłem, że zgłaszajcie się do sądów, przyznają także przy pozwach zbiorowych odszkodowania. Krótko mówiąc i tu sprawy posuwają się do przodu".

"Według wiedzy Stowarzyszenia w największych procesach zbiorowych, jak dotychczas, nie zapadły jeszcze żadne prawomocne wyroki, a tym samym żaden klient nie ma "przyznanego" odszkodowania" - głosi oświadczenie SBB.

"Przewlekłość tych postępowań najbardziej obrazuje największy pozew, przeciw Bankowi Millennium (grupa powyżej 5 tys. poszkodowanych). Pozew złożony 13 czerwca 2014 r. do dnia dzisiejszego nie doczekał się pierwszej rozprawy merytorycznej. 16.01.2018 została wniesiona skarga do SA na przewlekłość postępowania grupowego jednak nie zmieniła ona w żaden sposób skandalicznego procedowania tej sprawy przez SSO Andrzeja Kuryłka. Podobnie sytuacja przedstawia się w innych postępowaniach grupowych" - głosi oświadczenie.

Zdaniem SBB "obecny rząd nie podjął żadnych działań zmierzających do zaprzestania procederu nielegalnego wyrzucania polskich rodzin z ich domów". Stowarzyszenie zwraca uwagę, że tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy wystawiono ponad 2 tysiące nakazów zapłaty, a w sumie ok. 30 tysięcy rodzin "zostało pozbawionych dorobku życia". W większości, dodaje SBB, na podstawie niekonstytucyjnego bankowego tytułu egzekucyjnego oraz tzw. nakazów zapłaty, których sprzeczność z prawem europejskim potwierdził wyrokiem z 13 września br. Trybunał Sprawiedliwości UE - przypomina SBB.

"Podczas spotkania z prezesem PiS - proponowanym przez nas - będziemy także chcieli przekazać informacje o sytuacji rodzin, które doświadczyły licytacji nieruchomości mających miejsce choćby tylko w tym tygodniu. Ich sytuacja nie zmieniła się w żaden sposób po tylko kilkuprocentowym umocnieniu się złotówki za czasów Rządów Prawa i Sprawiedliwości" - głosi oświadczenie.
SBB chce także prezesowi PiS przedstawić własne propozycje nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, likwidujące definitywnie BTE oraz tzw. nakazy zapłaty. Projekt ten SBB złożyło w ubiegłym tygodniu w Sejmie, licząc na poparcie posłów wszystkich klubów.

"Ochrona polskich rodzin przed bezprawnym wyrzucaniem z domów jest dla nas priorytetem. W tej sprawie potrzebujemy wsparcia polskiego rządu. Apelujemy więc o pilne spotkanie" - głosi oświadczenie SBB.

PAP/OP