Zamknij

Rzeźba Jeffa Koonsa sprzedana za rekordowe 91 milionów dolarów

Piotr Drabik
16.05.2019 09:56
Rzeźba "Królik" Jeffa Koonsa sprzedana za rekordowe 91 mln dolarów. Kto to jest
fot. AFP PHOTO/MIRA OBERMAN/East News

Rzeźba rzeźbiarza Jeffa Koonsa „Królik” została w środę sprzedana na aukcji w Nowym Jorku za 91 mln dolarów. W ten sposób ustanowiono nowy rekord ceny uzyskanej kiedykolwiek za dzieło żyjącego artysty.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Dzieło wykonane z nierdzewnej stali w 1985 roku nabył na aukcji w domu Christie's Robert E. Mnuchin, ojciec obecnego sekretarza skarbu USA Stevena Mnuchina.

Dom Christie's opisał mierzącego 104 centymetry „Królika” jako „uroczego, złowrogiego, kreskówkowego, imponującego, próżnego, seksownego, mrożącego krew w żyłach, olśniewającego i kultowego”.

Zobacz także

Cena wywoławcza wynosiła 50 mln dolarów.

Poprzedni rekord należał do brytyjskiego malarza Davida Hockneya, którego obraz „Portret artysty (Basen z dwiema figurami)” został sprzedany w ubiegłego roku za 90,3 mln dolarów.

Zobacz także

Kim jest Jeff Koons?

Urodzony w 1955 roku należy do najpopularniejszych amerykańskich artystów zajmujących się przede wszystkim rzeźbą. Jest znany głównie z reprodukcji zwykłych przedmiotów, jak produkowane ze stali nierdzewnej zwierzęta balonowe z lustrzaną powierzchnią

Jego najbardziej znane dzieła to rzeźba „Puppy” oraz „Balloon Dog”. Koons inspiruje się pop-artem i dadaizmem. Jego byłą żoną jest włoska aktorka filmów pornograficznych Ilona Staller, znana pod pseudonimem Cicciolina.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/BBC News/PTD