Zamknij

Dreamlinery uziemione na lotnisku w Rzeszowie [WIDEO]

06.10.2020 14:21
Rzeszów. Dreamlinery LOT-u będą zimować na lotnisku [WIDEO]
fot. Soos Jozsef/Shutterstock (ilustracyjne)

Trzy samoloty Boeing 787 Dreamliner należące do LOT-u wylądowały na lotnisku Rzeszów-Jasionka i zostaną tam przez najbliższe miesiące. Powodem ograniczenia w transporcie podczas pandemii koronawirusa.

Dreamlinery są wykorzystywane przez PLL LOT do najdłuższych połączeń interkontynentalnych np. do Stanów Zjednoczonych i państw azjatyckich. Międzynarodowe obostrzenia z powodu pandemii koronawirusa sprawiły, że wiele regularnych połączeń wypadły ze stałej siatki lotów narodowego przewoźnika.

Jak podał Rynek-lotniczy.pl, trzy Dreamlinery (oznaczenia SP-LRC, SP-LRE i SP-LRF) wylądowały na lotnisku Rzeszów-Jasionka 5 października. Maszyny przezimują tutaj najbliższe miesiące. Wideo z lądowania maszyn na swojej stronie na Facebooku zamieściło rzeszowski port lotniczy.

LOT, podobnie jak linie lotnicze w innych państwach, bardzo silnie odczuł kryzys podczas pandemii koronawirusa. Rynek-lotniczy.pl w ubiegłym tygodniu podał, że narodowy przewoźnik lotniczy wystąpił do rządu o 1 mld euro (4,5 mld zł) publicznej pomocy. Na podobny scenariusz zdecydowały się władze innych europejskich państw w stosunku do linii lotniczych, np. niemieckiej Lufthansy.

Zobacz także

– To nie jest pomoc proporcjonalna do tego, co dostały już inne linie, bo one dostały przed okresem wakacyjnym znacznie więcej z nadzieją, że od wakacji popyt będzie rósł, a widać, że są pustki w systemach rezerwacyjnych. Więc to jest bardziej odszkodowanie za lockdown plus wyliczona strata, którą PLL LOT będzie ponosił za najbliższe miesiące, kiedy nie wrócimy do normalnego latania – wskazywał Adrian Furgalski, ekspert lotniczy i prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, cytowany przez Rynek-lotniczy.pl.

RadioZET.pl/Rynek-lotniczy.pl