Zamknij

NBP chce zablokowania tekstów związanych z aferą KNF

Olga Papiernik
03.12.2018 09:58
nbp
fot. JACEK DOMINSKI/East NEws

Narodowy Bank Polski chce zablokowania tekstów sugerujących, że prezes banku może mieć związek z aferą KNF - czytamy w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".

Jak podaje "Rz", do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło sześć wniosków NBP o tymczasowe zabezpieczenie na czas zapowiadanych dopiero procesów o ochronę dóbr osobistych przeciwko prasie.

Rzeczniczka prasowa ds. cywilnych warszawskiego SO Sylwia Urbańska, na którą powołuje się dziennik, poinformowała, że "pełnomocniczka banku centralnego żąda w pismach, aby zabezpieczenie polegało na sądowym nakazaniu mediom usunięcia artykułów łączących NBP z aferą wokół Marka Ch., aresztowanego pod zarzutem korupcyjnego przekroczenia uprawnień byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego".

Według "Rz" jako zobowiązanych do wykonania zabezpieczenia wskazano dziennikarzy - autorów artykułów. "We wniosku NBP domaga się zakazania im także na przyszłość rozpowszechniania bezpodstawnych wypowiedzi naruszających dobra osobiste NBP, sugerujących niezgodne z prawem działania organów NBP przez insynuowanie, że prezes NBP uczestniczył w tzw. aferze KNF" - czytamy.

Ja podaje "RZ", prawnicy zajmujący się takimi sprawami nie dają większych szans wnioskom NBP. "To nic innego jak próba cenzury prewencyjnej, co jest niedopuszczalne" - ocenia adwokat Zbigniew Krueger.

Rz/PAP/OP