Zamknij

Rzecznik Praw Podatnika będzie kosztował 25,5 mln zł

24.07.2019 12:46
Rzecznik Praw Podatnika będzie kosztował 25,5 mln zł. Projekt ustawy w Sejmie
fot. mffoto/Shutterstock (ilustracyjne)

Od początku 2020 roku ma się pojawić nowy urząd — Rzecznik Praw Podatnika. Jak podała „Gazeta Wyborcza”, koszty jego działalności szacowane są na 25,5 mln zł rocznie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Rzecznik Praw Podatnika ma stawać w obronie podatników, którzy znajdują się w sporze ze skarbówką. Na przykład wtedy, kiedy nie mogą odzyskać dostępu do swojego majątku zabezpieczonego przez urzędy skarbowe przez podejrzenie nieprawidłowego odprowadzania podatku.

Rzecznik Praw Podatnika — jakie uprawnienia?

Projekt ustawy o powołaniu urzędu Rzecznika Praw Podatników został przyjęty przez rząd i trafił do Sejmu, gdzie jest już po pierwszym czytaniu. Zgodnie z nim nowa instytucja ma zacząć działać od 1 stycznia 2020 roku.

Zobacz także

Po co w ogóle nowy urząd? Zdaniem resortu finansów powodem jest rosnąca liczba sporów pomiędzy podatnikami a skarbówką. W sądach administracyjnych około 30 proc. skarg dotyczy podatków.

Rzecznik będzie mógł m.in. uczestniczyć jako mediator w postępowaniu podatkowym, administracyjnym i sądowo-administracyjnym, występować o wszczęcie postępowania podatkowego oraz wnieść skargę do sądu administracyjnego.

Tylko w 2016 r. do wojewódzkich sądów administracyjnych wpłynęło 20 828 skarg z tym związanych. W tym samym czasie Naczelny Sąd Administracyjny dostał 6 995 podatkowych skarg kasacyjnych – podała „Wyborcza”.

Przedsiębiorcy apelowali, aby Rzecznik Praw Podatnika był instytucją niezależną. Jednak powoływać go będzie Ministerstwo Finansów — czyli resort stojący na czele administracji skarbowej. Stąd pojawiają się obawy, czy w sporach ze skarbówką rzecznik będzie stawał po stronie podatników.

Zobacz także

Rzecznik Praw Podatnika — ile będzie kosztował?

Projekt ustawy zakłada, że nowym rzecznikiem ma być „wysokiej klasy specjalista w zakresie prawa podatkowego, który będzie stał na straży praw podatników, w szczególności poszanowania zasady zaufania do władzy publicznej, bezstronności, równego oraz sprawiedliwego traktowania”.

Szacowane koszty działalności nowego urzędu to 25,5 mln zł. Jeszcze w ubiegłym roku zakładano, że te koszty będą o 4 mln zł mniejsze. „GW” wyjaśnia, że Rzecznik Praw Podatnika będzie miał przedstawiciela w każdym z 16 województw oraz 32 przedstawicieli terenów.

W sumie nowa instytucja zatrudni 136 osób.

W ubiegłym roku powołano podobny urząd — Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Tylko w tym roku na jego działalność zarezerwowano 20 mln zł. Z kolei przez następne dziesięć lat jego działalność będzie kosztować ponad 170 mln zł. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza