Zamknij

Rzecznik MŚP z najnowszą "dziesiątką" dla biznesu

09.11.2020 14:12
Rzecznik MŚP z najnowszą "dziesiątką" dla biznesu
fot. Grabowski Foto/Shutterstock (ilustracyjne)

Reforma ZUS, regionalizacja płacy minimalnej i mniej biurokratyzacji - takie propozycje Rzecznik MŚP oraz organizacje przedsiębiorców skierowali do rządu Mateusza Morawieckiego. Ich realizacja ma pomóc firmom podnieść się z kryzysu podczas pandemii koronawirusa.

Nowe obostrzenia podczas pandemii uderzają w przedsiębiorców z wielu branż. Rząd Morawieckiego nadal zakłada wprowadzenie pełnego lockdownu, nazywanego również narodową kwarantanną. Od soboty 7 listopada obowiązują nowe limity klientów w sklepach, zamknięto galerie handlowe czy instytucje kultury. 

W poniedziałek Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, przedstawił wraz z organizacjami branżowymi listę 10 propozycji, których wprowadzenie ułatwi funkcjonowanie polskim firmom.

Rzecznik MŚP o pomocy dla przedsiębiorców

Znalazła się na niej m.in. reforma ZUS dla przedsiębiorców - wykreślenie z ustawy o małym ZUS-ie plus limitu przychodowego nie wyższego niż 120 tys. zł oraz alternatywnie wprowadzenie dobrowolnego ZUS na wzór niemiecki albo małego ZUS dla przedsiębiorców na wzór ubezpieczenia rolników w KRUS.

Zobacz także

Rzecznik MŚP i organizacje branżowe opowiadają się także za regionalizacją płacy minimalnej (miałaby stanowić 50 proc. średniego wynagrodzenia w danym powiecie), wprowadzenie zakazu nakładania przez ustawodawcę nowych obowiązków biurokratycznych dla mikroprzedsiębiorców oraz redukcja obecnie istniejących; wprowadzenie zasady obowiązywania minimum 6-miesięcznego vacatio legis dla zmian prawa gospodarczego, nakładających obowiązki dla przedsiębiorców oraz rozliczanie się ryczałtem od przychodów bez ograniczeń wraz z dostosowaniem stawek do możliwości w poszczególnych branżach.

Wśród propozycji są też: uniemożliwienie zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego poprzez wszczynanie postępowania z kodeksu karno-skarbowego; powołanie Rady odwoławczej przy ministrze finansów z udziałem przedstawicieli samorządów zawodowych oraz urzędów; wprowadzenie realnej odpowiedzialności dyscyplinarnej i majątkowej urzędników; ograniczenie praktyki nadużywania tymczasowych aresztowań przedsiębiorców, a także skrócenie czasu oczekiwania na wyrok sądu w sprawach gospodarczych, poprzez do 6-miesięczne terminy załatwienia spraw.

Zobacz także

Adam Abramowicz podkreślił, że dzięki wejściu w życie tych postulatów przedsiębiorcy uzyskaliby większe poczucie bezpieczeństwa i szanse na lepszy rozwój z korzyścią dla państwa.

Rzecznik MŚP w porozumieniu z reprezentantami 205 organizacji przedsiębiorców, zrzeszonych w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP, zwracają się do Morawieckiego z prośbą o "wdrożenie dziesięciu propozycji zmian systemowych, które przyczynia się do poprawy otoczenia prawno-gospodarczego w naszym kraju".

"Jest to szczególnie istotne w obliczu aktualnej sytuacji, związanej z pandemią COVID-19, gdy gospodarka poniosła ogromne straty wskutek ograniczania działalności branż oraz zmniejszonego popytu na usługi. Nasze propozycje mogłyby zostać włączone do pakietu ustaw tzw. tarczy prawnej, przygotowywanej aktualnie przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zgodnie z zapowiedziami Pana Wicepremiera Jarosława Gowina" - napisał w piśmie do premiera Abramowicz.

W ocenie prezesa BCC Marka Goliszewskiego wdrożenie propozycji "może być impulsem rozwojowym dla gospodarki – istotnym elementem Paktu Antykryzysowego".

Zobacz także

"O wiele z tych rozwiązań BCC wcześniej postulował, co wynika z oczekiwań naszych firm członkowskich, wyrażanych m.in. w badaniach ankietowych. Racjonalność tych propozycji znacznie zwiększa szanse na ich wdrożenie" - powiedział Goliszewski, cytowany w komunikacie, przesłanym przez biuro prasowe Rzecznika MŚP.

Abramowicz zaznaczył, że większość propozycji nie niesie za sobą konieczności zwiększenia wydatków państwa. "Urzeczywistniają jednak zasadę pewności prawa i zaufania przedsiębiorców do państwa. Są one także stosunkowo łatwe do wprowadzenia, gdyż nie wymagają np. zmian w prawie unijnym. Zważywszy na powyższe argumenty, apelujemy o pozytywne odniesienie się do naszego apelu i popieranie zaproponowanych zmian na etapie prac rządowych" - wskazał Abramowicz.

Warto przypomnieć, że już wiosną tego roku Rzecznik MŚP proponował pierwszą "dziesiątkę" dla przedsiębiorców. Wśród nich znalazły się zmiany w składkach na ZUS czy podatku ryczałtowym. 

RadioZET.pl/PAP