Zamknij

Koniec wsparcia dla firm. Rzecznik MSP proponuje 10 zmian dla biznesu

07.07.2020 11:36
Tarcze antykryzysowe kończą się. Co pomoże firmom przetrwać kryzys?
fot. Shutterstock/Drazen Zigic (ilustracyjne)

Rządowe wsparcie w ramach tarcz antykryzysowych dla przedsiębiorców dobiega końca. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz mówi o tym, jakie zmiany są konieczne, by firmy mogły przetrwać koronakryzys.

Rządowe wsparcie w postaci umorzenia składek na ZUS czy podatków, a także mikropożyczek i dofinansowania miejsc pracy pozwoliło firmom przetrwać pierwsze trzy miesiące koronakryzysu.

„Kroplówka” dla firm się kończy, a sytuacja na rynku pracy jeszcze długo nie wróci do tej sprzed epidemii. Rzecznik MSP Adam Abramowicz w rozmowie z PAP wylicza, jakich zmian potrzeba przedsiębiorcom w dobie trwającej pandemii i koronakryzysu.

Rzecznik MSP: pomoc się kończy, a koronakryzys trwa

- Zmiany w składkach ZUS i podatku ryczałtowym to niektóre z rozwiązań, które pomogłyby firmom przetrwać okres, gdy skończy się pomoc z tarcz antykryzysowych, a sytuacja gospodarcza nie wróci do normy po pandemii - powiedział PAP Rzecznik MŚP Adam Abramowicz.

Zobacz także

Rzecznik wskazał, że przedsiębiorcy obawiają się o swoje losy. „Kroplówka” rządowa się kończy, a końca koronakryzysu nie widać. Adamowicz dodał, że z przeprowadzonych badań wynika, że przed okresem pandemii aż 82 procent firm oceniało swoją kondycję jako bardzo dobrą i raczej dobrą, a w tej chwili optymistów jest już tylko 51 procent.

Zobacz także

Jak dodał, by pomóc biznesowi, Rzecznik wraz z 220 organizacjami zrzeszonymi w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP postanowili wystąpić do rządu z 10 postulatami zmian w przepisach dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej.

Jeśli te zmiany zostałyby wprowadzone, firmom zdecydowanie łatwiej byłoby przejść przez ten trudny okres, a polska gospodarka rozpędziłaby się na nowo 

– ocenił rzecznik

 Zmiany dla biznesu. Oto propozycje Rzecznika MSP

  • Najważniejszy postulat dotyczy składek na ZUS. Rzecznik ocenia, że pokrycie przez trzy miesiące przez budżet państwa składek na ZUS było potrzebnym ruchem ze strony rządu, jednak „ten okres się jednak kończy i w lipcu znów trzeba zapłacić składkę, mimo że wiele firm nadal nie ma możliwości dojścia do poziomu przychodów sprzed pandemii". Rzecznik MSP postuluje likwidację progu przychodowego uprawniającego do skorzystania z tzw. małego ZUS-u.
  • Innym postulatem jest ograniczenie obowiązków sprawozdawczych dla mikroprzedsiębiorców. - Najmniejsi przedsiębiorcy nie są w stanie temu sprostać i jak zaczynają to robić, to nie mają czasu na prowadzenie firmy – ocenił rzecznik.
  • Trzecim punktem na liście postulatów jest rozszerzenie możliwości korzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od wysokości osiąganego przychodu oraz rodzaju działalności. - Jest zapowiedź premiera, że to będzie wprowadzone, ale uważamy, że nie trzeba czekać końca roku, tylko wprowadzić jak najszybciej. Trzeba też przemyśleć system, żeby stawki były realne, bo te sprzed 25 lat w obecnej ustawie są nieprzystające do rzeczywistości – opisywał Adam Abramowicz.
  • Czwarta propozycja to skrócenie czasu postępowań gospodarczych tak, by rozstrzygnięcie w sprawie zapadało nie później niż 6 miesięcy od dnia złożenia odpowiedzi na pozew.
  • Piątą propozycją Rzecznika jest zamrożenie płacy minimalnej na poziomie z tego roku, a w kolejnych latach rejonizacja płacy minimalnej na obszar powiatów oraz powiązanie jej ze średnim wynagrodzeniem na danym obszarze.
  • Rzecznik postuluje też wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej i majątkowej urzędników. - Chodzi o realną odpowiedzialność urzędników za błędne decyzje, które rujnują firmy, a czasem niszczą życie przedsiębiorcom, gdyż obecny system dyscyplinowania urzędników nie działa w praktyce - podkreślił.
  • Zdaniem Abramowicza bardzo istotne dla firm byłoby także, gdyby zmiany prawa gospodarczego nakładające obowiązki na przedsiębiorców wchodziły w życie z co najmniej półrocznym wyprzedzeniem.
  • Ósmym postulatem Rzecznika jest ograniczenie praktyki nadużywania tymczasowych aresztowań dla przedsiębiorców.
  • Abramowicz chciałby także, by postępowanie w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowego wszczynano jedynie na wniosek prokuratora, a nie urzędnika Krajowej Administracji Skarbowej jak obecnie.
  • Dziesiąty postulat przedstawiciela MŚP odnosi się do powołania Rady odwoławczej przy Ministrze Finansów, w której skład weszliby przedstawiciele organizacji przedsiębiorców, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Krajowej Administracji Skarbowej, Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rozwoju.

RadioZET.pl/PAP