Zamknij

Rządowa dopłata do malucha. Aż 14 tys. zł z budżetu państwa na fiata 126p

17.02.2021 14:21
Rządowa dopłata do fiata 126p
fot. Beata Zawrzel/REPORTER/EastNews

Lockdown nie powstrzymuje pasjonatów motoryzacji przed szukaniem okazji. Na rynku pojawiają się nowe i leasingowane auta w dobrej cenie, ale to znany z przeszłości fiat 126p jest dziś na celowniku koneserów. Rząd dopłaci do niego nawet 14 tys. zł.

Motoryzacja to pasja, którą można rozwijać także podczas pandemii. Lockdown sprzyja wyszukiwaniu rynkowych perełek i spędzaniu czasu w garażu.

Już w grudniu pisaliśmy o tym, że Fiat rozszerza produkcję i przyciąga inwestycje nawet w kryzysie. Teraz zyskać mogą osoby, które przed laty zapisały się na listę chętnych do zakupu popularnego małego fiata.

Rządowa dopłata do fiata 126p

W latach 80. ubiegłego wieku istniał system przedpłat na nowe samochody. Osoby, które chciały kupić auto, musiały zapłacić część kwoty, a także wziąć udział w losowaniu. Ci, którym się poszczęściło, mogli w pierwszej kolejności odebrać wymarzonego fiata. Osoby, które nie zostały wybrane, czekały do kolejnej edycji.

Czekanie trwało tak długo, że zmienił się system, Polska Rzeczpospolita Ludowa przestała istnieć, a wprowadzony przez rząd premiera Wojciecha Jaruzelskiego system przedpłat stał się nieaktualny. Nie przedawniły się jednak stare zobowiązania.

Zobowiązania rządu w mocy

Minister finansów każdego roku publikuje obwieszczenie, w którym znajdziemy ceny rekompensat za samochody, które nigdy nie trafiły do prawowitych właścicieli. W 2021 roku są to kwoty:

  • 13 852,00 zł, jeżeli przedpłata została wniesiona na samochód marki Fiat 126p
  • 19 629,00 zł, jeżeli przedpłata została wniesiona na samochód marki FSO 1500

Wypłaty należą się na podstawie ustawy z 1996 roku, która daje prawo do zwrotu poniesionych kosztów w postaci wkładu własnego powiększonych o oprocentowanie i rekompensatę. W dokumencie nie ma zawartego terminu umorzenia roszczeń za niezrealizowane przedpłaty.

RadioZET.pl