Zamknij

Rząd zamyka 12 kopalń. Emilewicz komentuje 100 proc. postojowego

08.06.2020 14:29
Rząd zamyka 12 kopalń. 100 proc. postojowego dla górników
fot. PAP/Rafał Guz

Z powodu zamknięcia 12 kopalń na Śląsku, górnicy mogą liczyć na wypłatę postojowego w wysokości 100 proc. pensji. Na coś podobnego nie mogli liczyć pracownicy w innych branżach. Zdaniem wicepremier Jadwigi Emilewicz to "szczególna sytuacja".

PGG (Polska Grupa Górnicza) i JSW (Jastrzębska Spółka Węglowa) po podjęciu decyzji przez rząd zamknie od wtorku 12 kopalni na Śląsku. Powodem jest zwiększenie liczby zakażeń koronawirusem w tym wojewódzkie i fakt, że ogniska pandemii znajdują się właśnie w zakładach górniczych.

Wicepremier Jacek Sasin poinformował, że górnicy udadzą się na postojowe na okres 3 tygodnie i otrzymają przez ten czas postojowe w wysokości 100 proc. wynagrodzenia. Tymczasem na taką pomocą nie mogli liczyć pracownicy w innych branżach, które szczególnie mocno ucierpiały na "zamrożeniu" gospodarki podczas pandemii koronawirusa.

Rząd zamyka 12 kopalń. "Szczególna sytuacja"

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, pytana podczas spotkania z dziennikarzami, dlaczego górnicy, jako jedyna grupa zawodowa za okres postojowego otrzymają 100 proc. wynagrodzenia, zaznaczyła, że "mówimy o sytuacji szczególnej".

Zobacz także

O sytuacji, w której zamykane są zakłady czy też przechodzą na kwarantannę pracownicy czy też ich rodziny ze względu na wzrost zachorowań

Jadwiga Emilewicz

Minister podkreśliła, że jest to inna sytuacja niż w przypadku postojowego dla firm, które obowiązuje od 1 kwietnia.

Przedsiębiorca ze względu na to, że rejestruje spadki ma możliwość obniżenia czasu pracy oraz wynagrodzenia, nie mniejszego jednak niż wynagrodzenie minimalne

Jadwiga Emilewicz

Oceniła, że mamy tu do czynienia "z dwiema sytuacjami prawnymi, drastycznie odmiennymi".

Które kopalnie zostaną zamknięte?

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował w poniedziałek, że wszyscy górnicy za okres postojowego otrzymają 100 proc. wynagrodzenia. Zaznaczył, że w związku z odnotowywaniem kolejnych zakażeń koronawirusem wśród górników od wtorku zostaną wstrzymane prace w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i 10 Polskiej Grupy Górniczej.

Zobacz także

Wydobycie ma zostać wstrzymane w kopalniach: Bolesław Śmiały, Piast, Ziemowit, Halemba-Wirek, Pokój, Chwałowice, Marcel, Rydułtowy, Mysłowice-Wesoła, Wujek, Knurów-Szczygłowice i Budryk.

Górnicy stanowią ponad połowę spośród 9639 (dane z niedzielnego wieczoru) wszystkich osób zakażonych w woj. śląskim. 2416 osób wyzdrowiało, a 241 zmarło. Łącznie w szpitalach w regionie jest leczonych 317 osób z koronawirusem. Śląskie jest województwem o największej w Polsce liczbie potwierdzonych zakażeń.

RadioZET.pl/PAP