Zamknij

Rząd zamknął hotele, ministerstwo chce wydać milion zł na noclegi

13.01.2021 13:11
zamknięty hotel
fot. MAREK LASYK/REPORTER/East News

Jedną z ostatnich aktywności likwidowanego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego było ogłoszenie przetargu na noclegi dla urzędników i gości resortu w Warszawie. Zamierza wydać na nie ponad 1,3 mln zł.

Hotele nie mogą przyjmować gości spoza krótkiej, przygotowanej przez rząd listy, na której w ostatniej chwili, przed Sylwestrem Marzeń TVP, znaleźli się pracownicy tej stacji. Branża jest sparaliżowana od miesięcy i wszystko wskazuje na to, że sytuacja ta nie zmieni się szybko. Hotele zostaną otwarte ponownie jako ostatnie, razem z restauracjami.

Zakaz kwaterowania gości nie przeszkodził resortowi nauki i szkolnictwa wyższego w ogłoszeniu przetargu na noclegi dla urzędników. Pracownicy ministerstwa mają być lokowani najdalej 2 km od siedziby resortu w pokojach jednoosobowych z klimatyzacją i dostępem do internetu.

Ministerstwo ogłosiło przetarg na noclegi w hotelach. Rząd je zamknął i nie zamierza otwierać

Do szczegółów ogłoszonego 23 grudnia 2020 roku przetargu na „hotelarskie usługi noclegowe na terenie Warszawy” dotarła Wirtualna Polska. Resort, który został włączony do kierowanego przez Przemysława Czarnka Ministerstwa Edukacji i Nauki, zamierza wydać na ten cel 1 356 384 zł brutto.

W chwili, gdy przetarg był ogłaszany wiadomo już było, że hotele zostaną przez rząd zamknięte na dobre. Z noclegów od 28 grudnia 2020 nie mogą korzystać osoby, które znajdują się w podróży służbowej – a właśnie z tego powodu urzędnicy ministerstwa będą nocować w stolicy.

Ministerstwo Edukacji i Nauki w odpowiedzi na pytania dziennikarzy przekazało, że zamówione miejsce noclegowe będą przysługiwać uczestnikom projektów, ekspertom krajowym oraz zagranicznym, członkom zespołów ministra, rzecznikom dyscyplinarnym ministra oraz członkom komisji dyscyplinarnej.

Anna Ostrowska, rzecznik MEiN dodała, że resort nie zamierza w żaden sposób łamać obostrzeń wprowadzonych przez rząd.

Ministerstwo będzie mogło korzystać z umowy po zniesieniu obostrzeń, przewidziało również w ogłoszeniu możliwość niewykorzystania wszystkich środków na realizacje zamówienia. Wynagrodzenie wykonawcy będzie należne jedynie od rzeczywiście zrealizowanych usług.

Anna Ostrowska

Zgodnie z zapisem w przetargu, termin realizacji zamówienia to 12 kolejnych miesięcy od daty zawarcia umowy. Okres ten może być przedłużony o 6 miesięcy, ministerstwo ma też prawo do wydania na noclegi niższej niż określona kwota.

Otwarcie ofert nastąpiło 5 stycznia 2021 roku. Obecnie trwa ocena poszczególnych zgłoszeń. Przewidywana data podpisania umowy nie jest znana.

RadioZET.p/wp.pl