Zamknij

Rząd wyda 87 mln zł na zakup chryzantem

23.11.2020 10:13
sprzedaż kwiatów przed cmentarzem
fot. Piotr Hukalo/East News

Nagłe zamknięcie cmentarzy przed 1 listopada 2020 sprawiło, że branże liczące na miliardowe wpływy znalazły się w ogromnych tarapatach. Producenci zniczy mogą liczyć na sprzedaż towaru w późniejszym terminie, sprzedawcy kwiatów zostali z wiązankami, które więdły z dnia na dzień. Rząd zreflektował się i zaoferował pomoc.

Lockdown wywołuje u przedsiębiorców coraz gwałtowniejsze emocje. Działania rządu postrzegane są przez nich jako chaotyczne, pozbawione racjonalnego uzasadnienia, podejmowane jednostronnie bez najkrótszych nawet konsultacji oraz wprowadzane nagle i niespodziewanie. Zakłóca to stabilność prowadzenie biznesu.

Jaskrawym przykładem sposobu ogłaszania przez rząd decyzji było zamknięcie cmentarzy, ogłoszone na kilka godzin przed wejściem rozporządzenia w życie. Handlowcy dowiedzieli się o zakazie już po tym, gdy odebrali zamówione na 1 listopada towary. Straty zapowiadały się ogromne.

Rząd zapłaci 87 mln zł za zamknięcie cmentarzy

Notowań ekipy rządzącej wśród przedsiębiorców nie poprawił fakt, że nie przewidziano skutków zamknięcia cmentarzy ponoszonych przez przedsiębiorców. Zapewnienia o udzieleniu im pomocy i przeprowadzenia interwencyjnego skupu kwiatów pojawiły się dopiero dzień po ogłoszeniu decyzji, gdy branża była już solidnie wzburzona.

Zobacz także

Wnioski o udzielenie pomocy złożyło 5300 przedsiębiorstw. Nie wszyscy sprzedawcy kwiatów mogli liczyć na wsparcie: rząd wykluczył z niego podmioty, których straty były małe oraz osoby, które nie prowadziły działalności gospodarczej i wiązanki sprzedawały dorywczo, traktując to jako okazję do dorobienia.

Pokrzywdzona decyzją rządu branża mogła liczyć na solidarność Polaków, którzy kupowali chryzantemy wiedząc, że nie dane im będzie wejść z nimi na cmentarz.

Zobacz także

Z podsumowania otrzymanych wniosków wynika, że przez zamknięcie cmentarzy nie udało się sprzedać 3,8 mln chryzantem doniczkowych i ponad 3,5 miliona kwiatów ciętych. Ustalone przez rząd stawki ich wykupu wynosiło odpowiednio 20 złotych za kwiaty doniczkowe i 3 złote za kwiaty cięte.

Łącznie kwota udzielonej pomocy ma sięgnąć 87 mln zł. Rekompensaty mają trafić na konta przedsiębiorców przed końcem 2020 roku.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl