Zamknij

Rząd wycofuje się z zapisów Polskiego Ładu. Rozliczenie roczne możliwe na starych zasadach

21.01.2022 12:48
Rząd wycofuje się z zapisów Polskiego Ładu. Rozliczenie roczne możliwe na starych zasadach
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER, gov.pl

Premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej (21 stycznia 2022) konferencji poinformował o kolejnych zmianach w Polskim Ładzie. Sprawdzamy, jakie korekty wprowadza rząd.

Polski Ład wywołał lawinę skarg na zawiłość przepisów. Po tym jak kilka grup zawodowych otrzymało niższe wynagrodzenia, rząd wycofuje się z niektórych zapisów i wprowadza korekty do ogłoszonego niedawno prawa. Wcześniej o zmiany w Polskim Ładzie postulował prezydent Andrzej Duda.

Równocześnie następuje koniec z limitami dodatków do pensji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Premier zniósł ograniczenia, dzięki czemu jego pracownicy nie mają już nad sobą górnej granicy wynagrodzenia.
 

Deklaracje premiera Mateusza Morawieckiego dot. Polskiego Ładu:

  • 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku
  • Rozciągamy ulgę dla klasy średniej dla wszystkich emerytów i rencistów, których świadczenia nie przekraczają 12 800 zł
  • Rozszerzamy ulgę także o rodziców samotnie wychowujących dzieci
  • Wprowadzamy wsparcie PFRON dla firm zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami
  • Działamy na rzecz Polaków, którzy tworzą polską klasę średnią, aby zarabiali jak najwięcej
KPRM/gov.pl
fot.

KPRM/gov.pl

Podczas wystąpienia premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że każda osoba, która na koniec 2022 r. zauważy, że zarabiając do 12 800 zł brutto miesięcznie, zarobi — w związku z Polskim Ładem — mniej, niż to było w 2021 roku, to będzie mogła liczyć na rekompensatę.

- Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, czy w tym nowym systemie otrzyma wyższe wynagrodzenie, bądź takie same, zarabiając do 12 800 zł i na koniec tego roku zauważy jakąkolwiek różnicę, to wprowadzimy możliwość rozliczenia według dochodów osiąganych w 2021 r., czyli porównanie 2021 r. i 2022 r. Jeżeli się okaże, że 2022 r. w jakikolwiek sposób o jedną złotówkę pogorszył status podatkowy kogokolwiek w Polsce, jakiejkolwiek osoby, to będzie można otrzymać ten zwrot - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

RadioZET.pl