Zamknij

Rząd wprowadzi „500 plus dla ubogich”. Będzie niższe niż 500 zł

10.11.2021 18:18
banknot 100 zł w rękach
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rok 2022 będzie rokiem drożyzny – inflacja zacznie spadać według prognoz po pierwszym kwartale, ale dalej będzie znacznie wyższa, niż w poprzednich latach. Najbardziej wysokie ceny odczują Polacy o niskich zarobkach, którzy dużą część wynagrodzeń wydają na produkty pierwszej potrzeby, między innymi żywność. Z myślą o nich powstaje „tarcza antyinflacyjna” i nowe świadczenie pieniężne: „500 plus dla ubogich”.

500 plus to nazwa elektryzująca dużą część polskiego społeczeństwa. Z jednej strony świadczenie pomogło rodzicom o niskich dochodach zadbać o potrzeby dzieci, z drugiej strony krytycy wskazują na brak kontroli nad tym, czy pieniądze faktycznie wydawane są na dzieci oraz na  wysokie koszty świadczenia, wynoszące 40 mld zł rocznie.

Za drobną część tych pieniędzy można byłoby zlikwidować w Polsce biedę – przekonują eksperci. 500 plus mogą otrzymywać wszyscy, także osoby majętne, które według statystyk otrzymują z programu więcej pieniędzy, niż rodziny biedne. W ramach tarczy antyinflacyjnej na dodatkowe pieniądze będą mogli liczyć ci ostatni: bon energetyczny w postaci przelewu pieniężnego ma być przyznawane według przyjętego kryterium dochodowego.

Bon energetyczny w tarczy antyinflacyjnej. Wsparcie pieniężne dla osób dotkniętych wysokimi cenami

Inflacja liczona rok do roku sięgnęła w październiku 2021 6,8 procent. Ceny żywności w sklepach wzrosły nawet bardziej, a eksperci są przekonani, że będzie jeszcze gorzej. Rząd przyznał, że część Polaków będzie zagrożona ubóstwem energetycznym: sytuacją, gdy na rachunki za prąd elektryczny i gaz pochłaniać będą dużą część domowego budżetu.

Wsparciem dla nich ma być bon energetyczny, czyli pieniądze wypłacane przez państwo. Tak jak w przypadku 500 plus, nikt nie będzie wnikał, na co zostaną wydane: czy na opłacenie rachunków, czy na zaspokojenie innych potrzeb.

Świadczenie, które można nazwać „500 plus dla ubogich”, należeć się będzie według prognoz rządu nawet 2 mln gospodarstw domowych. Wiceminister finansów Piotr Patkowski zdradził w Radiu Plus, ile łącznie pieniędzy przeznaczono na program.

Mamy już gotowy projekt rekompensat dla ubogich energetycznie, chociaż będzie to bardzo pojemna kategoria. Chcielibyśmy, aby dotyczyło to zdecydowanie ponad miliona gospodarstw domowych w Polsce. To jest kwota 1,5 mld zł, którą chcemy przeznaczyć od 1 stycznia 2022 r. Ale też premier zapowiedział, że ta kwota wzrośnie nawet do 3 mld zł, więc pewnie ten projekt będzie rozszerzany i niedługo będzie komunikowany co do szczegółów, to jest kwestia najbliższych dni.

Piotr Patkowski

Szczegóły dotyczące tarczy antyinflacynej oraz wchodzących w jej skład inicjatyw mają zostać podane przez rząd w trzecim tygodniu listopada 2021 roku. Wiele wskazuje na to, że częścią pakietu może być podatek katastralny i nowy „podatek od pustostanów” – ich wprowadzenie ma być sposobem na „zastopowanie cen na rynku nieruchomości”.

Ile wynosić będzie „500 plus dla ubogich”? Z informacji rządu wynika, że pomoc ma dostawać od 1,5 mln do 2 mln gospodarstw domowych. Jednocześnie wiadomo już, że roczny budżet bonu energetycznego ma wynosić około 3 mld zł.

To oznaczałoby średnie wypłaty między 1500 zł a 2000 zł na świadczeniobiorcę w skali roku. Beneficjenci bonu energetycznego otrzymywaliby więc średnio między 125 zł a 166 zł miesięcznie.

RadioZET.pl/Radio Plus