Zamknij

Rząd wprowadza przepustki sanitarne. Lista nowych obostrzeń

07.12.2021 13:23
Rząd wprowadza przepustki sanitarne. Jakie nowe obostrzenia
fot. Piotr Molecki/East News

W ciągu ostatniej doby zmarło pół tysiąca Polaków zakażonych koronawirusem. Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu nowych obostrzeń. Pełnego lockdownu nie będzie, ale osoby niezaszczepione muszą liczyć się z utrudnieniami.

Lockdown i obostrzenia to duże obciążenie dla polskich przedsiębiorców, którzy śledzą na bieżąco liczbę zakażeń koronawirusem w obawie przed kolejnym zamrożeniem gospodarki. Czy lockdown dla niezaszczepionych to jedyna droga walki z pandemią

W związku z wariantem Omikron rządzący wprowadzą drugi pakiet obostrzeń. Ograniczenia obejmą termin bożonarodzeniowy. Premier Mateusz Morawiecki już wcześniej zapowiedział "wzmocnienie mechanizmów szczepienia i ich obowiązkowości w niektórych zawodach" oraz obostrzenia dla niezaszczepionych. Sprawdzamy, jakie zmiany zostały wprowadzone podczas wtorkowej (7 grudnia 2021) konferencji prasowej resortu zdrowia.

Konferencja ministra zdrowia. Nowe obostrzenia

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział zmiany w szczepieniach. Mają być obowiązkowe od 1 marca 2021 roku dla pracowników służby zdrowia, wojskowych oraz nauczycieli.

Szef resortu zdrowia zapowiedział również „weryfikację szczepień przez pracodawców po to, by budować bezpieczne środowisko pracy”.

Jesteśmy bliscy finiszu w pracach nad projektem klubu PiS; zmodyfikowaliśmy go. Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku darmowego testu na COVID-19. W ciągu tygodnia się wyklaruje i zostanie skierowany na ścieżkę formalną

Adam Niedzielski, minister zdrowia

Kolejna nowość to zmiany zasad stosowania certyfikatów. Została podjęta decyzja o wprowadzenia limitu uczestnictwa z 50 proc. do 30 proc. Adam Niedzielski zapowiedział, że "rząd musi podjąć decyzję bardziej radykalne i konieczne jest zaostrzenie regulacji".

Certyfikaty - będzie obowiązywało obniżenie limitów do 30 proc. w miejscach publicznych. Organizator będzie musiał wykazać, że weryfikuje certyfikaty.  

Zmiany obejmą także sektor edukacji.  Szef resortu zdrowia podkreślił: Chcemy wykorzystać okres ferii, żeby wydłużyć okres nieobecności dzieci w szkołach. Od 20 grudnia do 9 stycznia 2021 roku ma obowiązywać nauka zdalna w szkołach.

W transporcie publicznym wprowadzono ograniczenie limitu osób do 75 procent.

Ograniczenie liczebności w lokalach do maksymalnie 100 osób (z wyłączeniem zaszczepionych).

Dyskoteki i kluby zostaną zamknięte od 15 grudnia 2021 roku.

Wprowadzony zostaje zakaz konsumpcji w kinach.

Obniżono limit do 30 proc. obłożenia lokalu w restauracjach (zwiększenie limitu wyłączenie dla osób zaszczepionych) od 15 grudnia 2021 roku.

W kościołach, kinach, teatrach od 15 grudnia 2021 roku będzie obowiązywało obłożenia 30 proc. miejsc.

 

Wprowadzone zostaną także testy dla domowników osób chorujących na COVID-19.

Przedłużenie ważności certyfikatów: osoby które przyjęły dawkę przypominającą, mają wydłużony certyfikat o kolejny rok.

Do tej pory koronawirusem zaraziło się w Polsce 3mln 704 tysiące osób. Z powodu COVID-19 zmarło 86 205 pacjentów.

RadioZET.pl