Zamknij

Rząd ujawnił tarcze dla gastronomii. Będą działać w listopadzie

23.10.2020 16:28
kucharz wydający posiłek
fot. Shuttesrtock

Jarosław Gowin po konsultacji z branżą gastronomiczną przedstawił konkretne propozycje wsparcia, jakiego będzie udzielał rząd. Pomoc ma być zarówno bezzwrotna, jak i zwrotna, i być dostępna w listopadzie 2020 roku.

Koronawirus szalejący po Polsce wymusił na rządzie konieczność zawieszenia tradycyjnej działalności branży gastronomicznej. Od soboty 24 października 2020 lokale będą zamknięte dla klientów na dwa tygodnie; dania będą mogły być serwowane tylko na wynos.

Rząd obiecał, że nie zostawi przedsiębiorców bez pomocy. W wyniku konsultacji, do jakich doszło w MRPiT z przedstawicielami branży gastronomicznej, padły konkretne propozycje pomocy. Będzie ona dostępna w listopadzie 2020 roku, a więc już po dwutygodniowym zawieszeniu działalności lokali.

Rząd zapowiedział pomoc dla gastronomii. Będzie dostępna w listopadzie

Konsultacje między ministerstwem a przedsiębiorcami zakończyły się opracowaniem konkretnych propozycji działań mających uchronić branżę gastronomiczną od upadku. Zamknięcie lokali i możliwość sprzedaży potraw tylko na wynos pogorszy i tak już złą sytuację przedsiębiorców, którzy boleśnie odczuli obawę przed koronawirusem i rezygnowanie z jej powodu z wizyt w restauracjach, pubach i kawiarniach.

Zobacz także

Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii przedstawił na spotkaniu trzy filary pomocy, jaką planuje rząd na listopad. Będą to zwolnienia ze składek ZUS, świadczenie postojowe oraz mikrodotacje.

To trudny dzień dla nas wszystkich. Musimy wprowadzić obostrzenia, które także dla nas – jako resortu odpowiedzialnego za przedsiębiorczość – są bardzo bolesne. Chcemy, by ograniczenia te trwały jak najkrócej. Jeżeli uda się zbić liczbę zachorowań, zostaną one zniesione.

Jarosław Gowin

Proponowane rozwiązania mogą jeszcze się zmienić, jako że wiceminister Olga Semeniuk zapowiedziała wsłuchiwanie się w postulaty przedsiębiorców i analizowania ich podczas rządowych sztabów kryzysowych.

Zobacz także

Wiceminister dodała, że w poniedziałek 26 października 2020 dojdzie do rozmów z sektorem kongresów, konferencji, szkoleń i branżą eventową, a w czwartek 29 października 2020 z branżą targową.

W konsultacjach branżę gastronomiczną reprezentowali: North Food, Charlie Food & Friends, Gastromall, Zielony Niedźwiedź, ZP HoReCa, 7th Street, Costa, Amrest, McDonald’s, Sfinks, Bobby Burger, Nines, Grycan, Kręgliccy Catering, Czerwony Wieprz, Ale Wino, Tawerna, Salad Story, Cafe Nero, Mexican, So Coffee, Tacamole, Etno Cafe, Street Restauracje, Green Eat, Bułkę przez Bibułkę, Pasibus, Orzo, Max Premium Burgers, Sodexo, Bollywood Lounge, Bierhalle.

RadioZET.pl/ MRPiT