Zamknij

Rząd szykuje nowe składki na zdrowie. Starsi zapłacą więcej

22.04.2021 21:06
Mateusz Morawiecki
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Nowy Ład ma przynieść rewolucję w rozliczaniu składki zdrowotnej. Przecieki sugerują, że ma ona wzrosnąć i na dodatek nie być już odliczana od podatku dochodowego. A to nie koniec pomysłów rządu: pojawić ma się nowe ubezpieczenie pielęgnacyjne, którego wysokość zależeć będzie od wieku, zarobków i stażu pracy.

Nowy Ład, czyli plan zmiany Polski zgodnie z wizją PiS, ma szansę na zaprezentowanie jeszcze w maju 2021 roku, gdy rząd będzie mógł  pochwalić się wycofywaniem z części wprowadzonych przez siebie obostrzeń.

W nieoficjalnych informacjach, do jakich docierają dziennikarze, często przewijają się chęci podwyższenia składki zdrowotnej dla części Polaków. Plany te oficjalnie potwierdził podczas debaty „Dziennika Gazety Prawnej” wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Jakie rozwiązania mogą pojawić się w Nowym Ładzie?

Nowy Ład z wyższymi składkami na ubezpieczenie zdrowotne i nowym ubezpieczeniem pielęgnacyjnym

Nowy Ład ma zabrać bogatym i dać biednym. Widać to będzie między innymi w spodziewanych zmianach w wysokości i rozliczaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne. Jak wyliczyli ekonomiści na podstawie przecieków, plany rządu mogą oznaczać zwiększenie realnych stawek PIT z 17 do 26 procent i z 32 do 41 procent. Polakom zarabiającym mniej ta podwyżka ma być zrekompensowana podwyższeniem kwoty wolnej od podatku.

Możliwym sposobem osiągnięcia tego celu jest podwyższenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Plany zwiększenia tego obciążenia wskazał Sławomir Gadomski, który zasugerował podwyższenie opłaty dla osób płacących KRUS oraz przedsiębiorców. W tym drugim przypadku ma zniknąć stawka ryczałtowana i zostać zastąpiona przez procent od faktycznych dochodów. Składka mogłaby przy tym nie być już odliczana od podatku dochodowego, co oznaczałoby zwiększenie obciążenia fiskalnego o jej wartość.

Ministerstwo Zdrowia chce, żeby w ciągu dwóch lat wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne wzrosła do 10 procent. Pozwoliłoby to osiągnąć próg 7 procent PKB wydawanych na system ochrony zdrowia.

W osiągnięciu tego celu pomóc miałaby nowa danina, nazwana ubezpieczeniem pielęgnacyjnym.

To byłby rodzaj składki rosnącej wraz z wiekiem czy stażem zawodowym i zarobkami ‒ aż do emerytury. Byłaby płacona w jakiejś części przez pracodawcę, w jakiejś przez pracownika.

Sławomir Gadomski

Deklaracje dotyczące dokładnych stawek nie padły: żeby je poznać, trzeba będzie zapewne poczekać do prezentacji Nowego Ładu. Nowa składka miałaby zostać wykorzystana do finansowania działania zakładów opiekuńczo-leczniczych oraz zapewnieniu opieki nad osobami starszymi.

Nadchodzący Nowy Ład ma zawierać nowe programy wsparcia dla mniej zarabiających Polaków oraz dla rodzin. Do opinii publicznej wyciekła idea świadczenia „Babcia plus” oraz „Samochód plus”, a to zapewne nie koniec niespodzianek, jakie planuje sprawić Polakom PiS.

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna