Zamknij

Rząd stawia na inwestycje, innowacje; przedsiębiorcy wciąż sceptyczni

Olga Papiernik
12.03.2018 16:46
TORUŃ WELCONOMY FORUM IN TORUŃ 2018
fot. PAP Foto

Rząd wspiera inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia, widząc w tym motor napędowy polskiej gospodarki w przyszłości, wynika z wypowiedzi ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego oraz prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Pawła Borysa. Natomiast przedsiębiorcy reprezentowani przez m.in. dyrektora generalnego Kapsch Telematic Marka Cywińskiego oraz wiceprezesa Leonardo Helicopters - właściciela PZL-Świdnik - Krzysztofa Krystowskiego wskazali na wiele niedociągnięć i niezrozumienia we współpracy rządu z biznesem.

- Celem rządu jest zwiększenie dochodów Polaków i po dwóch latach widać, że ta strategia przynosi efekty. Chcemy także, by rozwijała się cała Polska, a nie tylko poszczególne regiony, by nie było polaryzacji - powiedział Kwieciński podczas XXV Konferencji Welconomy. Agencja ISBnews jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Minister podkreślił, że wyzwaniem jest obecnie kontynuacja tego trendu, bo tylko ona zapewni równomierny i zrównoważony rozwój. Według niego, należy wykorzystać potencjał Polski jako kraju, który zajmuje 4. miejsce pod względem liczby studentów w Europie.

- Konieczny jest rozwój w tempie 4-5% oraz inwestycje, szczególnie w innowacje. Mamy taki potencjał, mamy dużą liczbę studentów, którzy są cenieni w świecie, więc musimy stworzyć warunki do rozwoju i inwestycji polskich przedsiębiorstw - wskazał Kwieciński.

Uczestniczący w panelu szef PFR Paweł Borys zwrócił uwagę na problem demograficzny, na który cierpi polska gospodarka. Jego zdaniem, będzie on negatywnie wpływać na tempo wzrostu gospodarczego.

- Być może mamy ostatni rok, gdy wzrost sięgnie 5-6%, później z przyczyn demograficznych może to okazać się niemożliwe. W tej sytuacji dźwignią powinna stać się technologia, produkcja wysoko zaawansowanych towarów - powiedział Borys.

Szef PFR zaznaczył, że nadal kuleje współpraca na linii biznes-uczelnie. Dlatego Fundusz stara się dostarczać nowe instrumenty, które pobudzą ten proces.

Jednak uczestniczący w panelu przedsiębiorcy nie są do końca zadowoleni z działań rządu i polityków. Marek Cywiński wskazał, że choć jego firma - o austriackich korzeniach - w Polsce zatrudniła i przygotowała do obsługi systemu poboru opłat (ViaTOLL) kilkuset inżynierów. Niedługo jednak, po rozstrzygnięciu nowego przetargu na obsługę poboru opłat drogowych, może dla nich zabraknąć pracy. Już dziś część z nich wdraża podobny system w Bułgarii.

- Państwo przygotowując system dla 1,1 mln użytkowników polskich dróg dziennie zadbało tylko o jeden cel - pobór opłat. Tymczasem można go wykorzystywać do innych celów, ale nikt inny nie jest tym zainteresowany. Wręcz buduje się nowy, równoległy system monitoringu, zamiast skorzystać z gotowego, istniejącego od lat i sprawdzonego modelu - podkreślił Cywiński.

- W ubiegłym roku PZL Świdnik zanotował przychody na poziomie 1 mld zł, czyli trzykrotnie więcej niż przed prywatyzacją. Jest jednak jedno 'ale' - aż 80% tych przychodów stanowił eksport - wskazł z kolei Krystowski.

Jako przykład podał przetarg powszechnie znany przetarg na śmigłowce, w którym dwie firmy posiadające fabryki w Polsce pokonał producent nie mający dotąd z polskim przemysłem nic wspólnego.

- Dodatkowo branża zbrojeniowa jest bardzo innowacyjna, np. moja firma wydaje na badanie i rozwój 10% przychodów. Znaczenie tego sektora podkreślono także w Programie Zrównoważonego Rozwoju, a do tego mamy na cele zbrojeniowe pieniądze. Tymczasem w minionych latach wydatki na zbrojenia wynosiły 2,5 mld zł, a niewykorzystane 11 mld zł zwracano do budżetu - wyliczył Krystowski.

Prezes zauważył jednak, że w 2017 r. wydatki na ten wzrosły do poziomu ponad 10 mld zł, a MON rozumie potrzebę wydawania pieniędzy. Podobnie jak premier.

- Teraz czekamy na takie samo zrozumienie armii - podkreślił Krystowski.

- Dziś branża zbrojeniowa to prawdziwy inkubator nowoczesności, doceniamy jego znaczenie dla gospodarki. Mamy nadzieję, że będzie jednym z głównych motorów napędowych inwestycji i innowacyjności w kolejnych latach - podsumował Kwieciński.

ISBnews/OP