Zamknij

Rząd obniżył pensje w Pekao. Prezes będzie zarabiał prawie 100 tys. zł mniej

Olga Papiernik
22.06.2018 10:30
Centrala banku Pekao
fot. Bank Pekao S.A.

Akcjonariusze drugiego co do wielkości banku w Polsce obniżyli pensję prezesa ze 160 tys. zł do 70 tys. zł miesięcznie - podaje piątkowy "Puls Biznesu".

Na czwartkowym walnym zgromadzeniu akcjonariusze banku, kontrolowanego przez państwowe PZU, zagłosowali za zmianą zasad wynagrodzenia zarządu - informuje gazeta. Członkowie zarządu będą teraz podlegać takim samym zasadom wynagradzania, jak inne spółki z portfela skarbu państwa.

Wynagrodzenie stałe będzie się mieścić w przedziale od siedmiokrotności do piętnastokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (w pierwszym kwartale 2018 r. wyniosło 4699,96 zł). Do tego będzie można doliczyć drugie tyle, w formie premii (części zmiennej). Premia będzie przysługiwała wtedy, kiedy zarząd spełni cele zarządcze, wśród których jest m.in. wzrost wartości banku i poprawa wskaźników ekonomiczno-finansowych.

Jak podaje "Puls Biznesu", w tej chwili miesięczna pensja prezesa Michała Krupińskiego wynosi ok. 160 tys. zł, a pensje pozostałych członków zarządu to 80-100 tys. zł. To więcej, niż przewidują przyjęte w czwartek zapisy, a także więcej niż wynosi miesięczne uposażenie innych prezesów państwowych firm (ok. 70 tys. zł części stałej).

Gazeta zastrzega, że głosowanie akcjonariuszy nie oznacza jeszcze automatycznej obniżki pensji - sprawą musi się teraz zająć rada nadzorcza i przygotować np. aneks do kontraktów menedżerskich.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

PB/PAP/OP