Zamknij

Rząd rusza z edukacją finansową Polaków. Trwają prace nad strategią

21.10.2021 11:27
Edukacja finansowa Polaków
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Ministerstwo Finansów rusza z misją edukowania Polaków, u których poziom wiedzy ekonomicznej pozostawia jednak wiele do życzenia.

Skąd bierze się 500 plus? Gdzie trafiają nasze podatki? Te i inne pytania z zakresu finansów i ekonomii wciąż mogą wpędzać w zakłopotanie, co pokazują statystyki.

W ankiecie dla portalu Ciekaweliczby.pl jedynie 44 proc. respondentów potrafiło poprawnie wskazać źródło finansowania kluczowego programu socjalnego Prawa i Sprawiedliwości.  Edukacja finansowa pomoże?

Edukacja finansowa. Co planuje rząd?

Resort finansów poinformował o założeniach projektu „Opracowanie krajowej strategii edukacji finansowej”. Ministerstwo wraz z kilkoma innymi instytucjami rusza z nową inwestycją.  

Jak czytamy w komunikacie, „toczą się prace nad planem poszerzania wiedzy i umiejętności finansowych Polaków, w tym określeniem priorytetów i głównych działań w obszarze edukacji finansowej. Plan będzie pierwszym tego typu dokumentem w Polsce.”

- Projekt podzielony jest na dwie fazy. Pierwsza pozwoli na analizę sytuacji bieżącej i poznanie potrzeb w zakresie edukacji finansowej. W wyniku drugiej fazy powstanie projekt strategii edukacji finansowej – informuje resort finansów.

Ministerstwo Finansów nie doprecyzowało na tym etapie, jakich zagadnień mogłaby dotyczyć tego typu edukacja. Zważywszy na przytoczone wyżej wyniki sondażu, trafioną inwestycją może okazać się nie tylko zwiększenie wiedzy na temat gospodarowania domowym budżetem, ale i wiedzy na temat finansów państwa.

Tej często brakuje nawet samym politykom. Elżbieta Witek zasugerowała podczas wakacyjnej trasy Prawa i Sprawiedliwości po Polsce, że rząd „coś daje” i że świadczenia należą się tym, którzy rząd popierają.  Idąc tokiem myślenia Elżbiety Witek, Robert Gwiazdowski w ironiczny sposób napisał na Twitterze, że skoro 500 plus ma trafiać tylko do zwolenników PiS, to niech rząd „uniesie się honorem” i tylko od nich pobiera podatki.

RadioZET.pl/gov.pl