Zamknij

Rząd przyjął „historyczną obniżkę podatków”. Miliony oddadzą fiskusowi więcej

08.09.2021 16:05
Mateusz Morawiecki
fot. Jakub Kaminski/East News

Rząd przyjął projekty zmian w przepisach podatkowych, które mają tworzyć Polski Ład. Premier Morawiecki oświadczył, że oznacza to „historyczną obniżkę podatków”. W rzeczywistości, jak wskazują ekonomiści, nie jest to wcale takie oczywiste.

Polski Ład został zaprezentowany w maju 2021 roku; na przełożenie idei na konkretne przepisy trzeba było czekać kilka miesięcy. Koalicjanci Zjednoczonej Prawicy nie mogli bowiem porozumieć się w sprawie ostatecznego kształtu planowanych zmian podatkowych. Jarosław Gowin mówił wprost, że Polski Ład oznacza „wyższe podatki dla milionów ciężko pracujących Polaków”.

Przygotowane przez rząd projekty trafiły do konsultacji społecznych. Ministerstwo Finansów przeprowadziło ponad 200 merytorycznych rozmów ze specjalistami, a część z uwzględnionych przez nich uwag została uwzględniona w projektach, które zostały w środę 8 września 2021 przyjęte przez rząd. Czy naprawdę będziemy mieć do czynienia z „historyczną obniżką podatków”? Tak, ale właściwie to nie – to skomplikowane. 

Polski Ład przyjęty przez rząd. Projekty ustaw trafią do Sejmu

Polski Ład ma zacząć obowiązywać 1 stycznia 2022 roku. Na przygotowanie i wprowadzenie rewolucji fiskalnej rząd ma tylko więc tylko nieco ponad 3 miesiące. Należy się więc spodziewać, że prace nad przyjęciem nowego prawa będą toczone w ekspresowym tempie.

Premier Mateusz Morawiecki informując o przyjęciu programu wypowiadał się o Polskim Ładzie w samych superlatywach.

Rząd przyjął w środę projekty reform w ramach Polskiego Ładu, które oznaczają historyczną obniżkę podatków.

Mateusz Morawiecki

Zgodnie z deklaracjami rządu, historyczne obniżenie podatków ma być korzystne dla 18 mln Polaków, zaś łącznie 90 procent obywateli ma na zmniejszeniu podatków zyskać lub przynajmniej nie być stratna. 10 procent Polaków, jak przyznaje otwarcie rząd, na obniżeniu podatków straci.

Czy Polski Ład rzeczywiście obniża podatki? Tak – dzięki wprowadzeniu kwoty wolnej od podatku dochodowego w wysokości 30 000 zł oraz podwyższeniu drugiego progu podatkowego PIT do zapłacenia będzie niższy. Tyle tylko, że to tylko jedna ze zmian wprowadzanych przez Polski Ład. Najważniejszą modyfikacją jest przekształcenie składki zdrowotnej w nową, niezależną i płaconą całkowicie oddzielnie daninę.

Według definicji przyjętych przez rząd składka zdrowotna podatkiem nie jest, jej faktyczne zwiększenie o 7,75 punktu procentowego (obecnie tyle podstawy opodatkowania składki zdrowotnej traktowane jest jako podatek dochodowy)  podwyżką podatku też według polityków nie jest.

Wpływa jednak na całkowite zwiększenie obłożenia fiskalnego przez dodatkowe 9 procent, jakie trzeba będzie płacić od dochodu oprócz PIT,  i w rezultacie sprawia, że Polacy zarabiający zaledwie średnią krajową musieliby oddawać państwu w Polskim Ładzie więcej, niż obecnie. Przeciwdziałać ma temu ulga dla klasy średniej, której celem jest zmniejszenie „obniżonych podatków” do poziomu sprzed wprowadzenia Polskiego Ładu.

Zachwalając nowe rozwiązania podatkowe premier Mateusz Morawiecki powiedział ponadto, że zwiększenie drugiego progu podatkowego z obcych 85 528 zł do 120 000 to „zasadniczy instrument budowy polskiej klasy średniej”.

Szef rządu nie wspomniał jednak, że dzięki wprowadzeniu kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 000 zł oraz podwyższenia drugiego progu PIT klasa średnia, która dzięki temu miałaby zapłacić niższe podatki, odda fiskusowi mniej dokładnie o 0 zł. Liczby nie kłamią – skonfrontowaliśmy wyliczenia obniżonego podatku (w teorii podatnik zarabiający 120 000 zł rocznie powinien po zmianach oddać fiskusowi 10 000 zł mniej) z informacjami udostępnionymi przez Ministerstwo Finansów, które przyznało, że w Polskim Ładzie państwo zabierze takim osobom dokładnie tyle samo, co obecnie. „Największa w historii obniżka podatków” wyrównywana jest przez rząd wprowadzeniem nowej składki zdrowotnej, która zabiera nawet więcej, niż oddała chwalona przez rząd redukcja PIT.

RadioZET.pl