Zamknij

Rząd przedłużył obostrzenia dla hoteli na długi czerwcowy weekend

07.05.2021 15:33
mężczyzna idący z walizką
fot. Marek BAZAK/East News

Zgodnie z zapowiedziami rządu, harmonogram odmrażania gospodarki miał zakończyć się 29 maja 2021 otwarciem restauracji, siłowni i klubów fitness. Od 8 maja 2021 gości przyjmować mogą hotele, część Polaków postanowiła więc odreagować objętą obostrzeniami majówkę i odrobić ją na początku czerwca. Nie wszystkim się to uda: rząd przedłużył obostrzenia limitujące wyjazdy do 5 czerwca 2021.

Lockdown będzie w maju 2021 roku stopniowo wygaszany. Zaczęło się już pierwszego dnia tego miesiąca, w którym pozwolono na uprawianie sportu na świeżym powietrzu. 4 maja otworzyć się mogły galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe, 8 maja zaś do działania powrócą hotele.

Długi majowy weekend przepadł: nie tylko nie można było spędzić go na wyjazdach ze względu na brak możliwości zakwaterowania się w hotelu, lecz także pogoda była wyjątkowo nieprzychylna. Długotrwałe deszcze sprawiły, że nie dało się nawet zorganizować grilla dla znajomych. Majówka została więc odwołana i przeniesiona na dni 3-6 czerwca 2021. Rząd to zauważył i uznał, że za wcześnie jeszcze na zbytnią mobilność społeczną, dlatego też ograniczanie związane z działalnością hoteli będą obowiązywać co najmniej do 5 czerwca 2021.

Weekend 3-6 czerwca 2021 z obostrzeniami w hotelach. Nie wszystkim uda się wyjechać

Opublikowane w czwartek 6 maja 2021 „duże rozporządzenie epidemiczne” oficjalnie wprowadziło w życie rządowe zapowiedzi dotyczące harmonogramu odmrażania gospodarki. Informacje podane wstępnie na konferencji prasowej zostały doprecyzowane, podano także dokładne daty początku i końca obowiązywania danego etapu.

W przypadku hoteli ustalono, ze całkowity zakaz działania zostanie uchylony w sobotę 8 maja 2021 roku. Ośrodki będą mogły przyjmować gości z limitem w postaci maksymalnie „50 procent zajętych pokoi”.

Rząd powtórnie umieścił więc w rozporządzeniu lukę, która umożliwia obchodzącym przepisy hotelom przyjmowanie znacznie większej liczby gości, niż wynikało to z intencji tworzących prawo. Wystarczy bowiem przenieść łóżka z zamkniętych pokoi i wnieść je do otwartych, by przepisom stało się zadość, a dostępnych miejsc było praktycznie tyle samo, ile byłoby oferowanych bez obowiązującego limitu.

Rozporządzenie ogranicza liczbę przyjmowanych gości do 5 czerwca 2021 roku, a więc niemal do samego końca długiego czerwcowego weekendu. Zmniejsza to znacznie liczbę osób, którym uda się wyjechać. Taki właśnie był cel rządu, któremu zależy na utrzymaniu mniejszej mobilności społecznej do czasu osiągnięcia oporności zbiorowej.

W przypadku COVID-19 powinno ją zapewnić zaszczepienie 60 procent społeczeństwa. Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że jesteśmy blisko osiągnięcia tego celu: przeciwciała (po wakcynacji lub przebyciu choroby) ma już około 50 procent Polaków.

RadioZET.pl