Zamknij

Rząd pracuje nad niskimi podatkami dla milionerów

19.11.2020 12:32
liczenie milionów złotych
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Ministerstwo Finansów szykuje plan ściągnięcia do Polski zagranicznych milionerów. Po zapłaceniu 200 000 zł ryczałtu podatkowego oraz jednorazowym zainwestowaniu 100 000 zł w obiekt użyteczności publicznej, zabytki albo polskie obligacje skarbowe, najbogatsi będą zwolnieni z dalszej odpowiedzialności względem fiskusa.

Podatki stają się w Polsce coraz wyższe, a rząd stara się jeszcze bardziej przykręcić śrubę podatnikom. Mimo obietnic, że obciążenia fiskalne nie zostaną podwyższone, powstają nowe daniny, a dotychczasowe są rozszerzane. Tak stało się między innymi z opłatą retencyjną, zwaną powszechnie podatkiem od deszczu.

Rząd postanowił także usunąć ulgę abolicyjną, zapobiegającą podwójnemu opodatkowaniu osób pracujących poza Polską. Na zupełnie inne traktowanie mogą liczyć zagraniczni milionerzy: po zapłaceniu ryczałtu nie będą przez fiskusa więcej niepokojeni, niezależnie od tego ile poza naszym krajem zarobią.

Podatek ryczałt dla zagranicznych milionerów. Rząd tworzy raj podatkowy dla bogatych

Ministerstwo Finansów przyznało money.pl, że pracuje nad projektem mającym za zadanie przyciągnąć do Polski pieniądze milionerów. Legislacja wzorowana jest na przepisach obowiązujących już w innych krajach europejskich.

Zobacz także

Założenia są proste: milionerzy i miliarderzy (o ile uda się takich przekonać do postawienia na nasz kraj) mieliby płacić w Polsce zryczałtowany podatek w wysokości 200 000 zł rocznie i na tym ich kontakty z fiskusem miałyby się kończyć. Warunkiem skorzystania z takiej oferty miałaby być jednorazowa inwestycja w wysokości 100 000 zł w obiekt użyteczności publicznej, zabytki albo polskie obligacje skarbowe.

Zobacz także

Niezależnie od osiąganych za granicą dochodów milionerzy nie zapłaciliby więcej. Nawet, gdyby ich majątki powiększały się o setki milionów, czy miliardy euro. Musieliby jednak liczyć się z tym, że po przyjęciu polskiej rezydencji podatkowej wszelkie dochody osiągane w naszym kraju byłyby opodatkowane zgodnie z naszym prawem.

Podobne rozwiązanie funkcjonuje między innymi we Włoszech czy Szwajcarii. Kraje te ściągają w ten sposób do siebie osoby, które zarabiają głównie na dywidendach, odsetkach czy sprzedaży instrumentów finansowych i chcą cieszyć się wystawnym życiem w atrakcyjnych i pięknych okolicach.

RadioZET.pl/money.pl