Zamknij

Rząd potwierdza Polski Ład dla wsi. Kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy?

11.10.2021 21:01
Rząd potwierdza Polski Ład dla wsi. Znamy termin
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EastNews

- Mam nadzieję, że w pierwszym, drugim kwartale przyszłego roku uda się wprowadzić większość zapowiedzianych elementów Polskiego Ładu dla wsi - powiedział w poniedziałek (11 października 2021) minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda. Wskazał, że chodzi m.in. o rolniczy agroport i nowe towarzystwo ubezpieczeniowe dla rolników.

Polski Ład dla wsi obejmuje siedem reform dla rolnictwa. W ich skład wchodzą: dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw; przejście na emeryturę rolniczą bez konieczności przekazania gospodarstwa; nowy system ubezpieczeń upraw dla rolników; 15 tys. zł na budowę zbiornika retencyjnego w gospodarstwie; bezpłatne miejsca do handlu rolniczego w miastach; 4,5 miliarda złotych na odbudowę polskiego przetwórstwa oraz sprzedaż i produkcję żywności w gospodarstwie rolnym; więcej pieniędzy na walkę z ASF i odbudowa produkcji trzody chlewnej.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda powiedział w poniedziałek (11 października 2021) w TVP Info, że „zapowiedziane rozwiązania są kluczowe dla polskiego rolnictwa, bo dotyczą każdego rolnika: zarówno małych i średnich gospodarstw, jak i dużych".

Rząd potwierdza Polski Ład dla wsi. Znamy termin

Grzegorz Puda powiedział, że część działań skierowanych do rolników jest już realizowana. Kiedy wejdą w życie elementy Polskiego Ładu dla wsi? Minister rolnictwa określił orientacyjny termin.

Większość zapowiedzianych elementów, tych poważnych, dużych zmian w rolnictwie mam nadzieję, że uda się wprowadzić w pierwszym, drugim kwartale przyszłego roku

Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi

Grzegorz Puda powiedział, że "w przyszłym roku będą wprowadzone zmiany dotyczące ubezpieczeń, łącznie z powstaniem nowego towarzystwa ubezpieczeniowego; wówczas powinien też zacząć funkcjonować zapowiedziany rolniczy agroport, nad którym nadzór będzie miał resort rolnictwa oraz bon w wysokości 250 zł dla każdego ucznia szkoły rolniczej, który ma zachęcać młodych ludzi do pozostawania na wsi”.

Minister rolnictwa dodał, że większość zaproponowanych rozwiązań wynika wprost ze spotkań z rolnikami. Przykładem ma być np. pomysł, aby rolnicy nie musieli zdawać gospodarstwa wraz z przejściem na emeryturę.

RadioZET.pl/TVP Info/PAP/Karolina Mózgowiec