Zamknij

Rząd ograniczy 500 plus. Jest już projekt ustawy

23.05.2021 14:46
Marlena Maląg
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Zmiany zarówno w przyznawaniu, jak i wypłacaniu 500 plus zakłada tworzona przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, określającej zasady wspierania polskich rodzin. Tak jak w przypadku 300 plus, rząd szuka oszczędności.

500 plus będzie kontynuowane w Polskim Ładzie – obiecał premier Mateusz Morawiecki. Politycy obozu rządzącego nie wspomnieli jednak, że planują wprowadzić znaczne zmiany w funkcjonowaniu programu. Przyznali tylko, że w najbliższym czasie (w domyśle: przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 2023 rok) podwyżki kwoty otrzymywanej przez rodziców nie będzie.

Politycy zdążyli się już także wycofać z zapisanej w Polskim Ładzie obietnicy dotyczącej podwojenia 1000 plus na dzieci. Wiceministra rodziny Barbara Socha stwierdziła, że deklaracja znajdująca się w oficjalnym dokumencie znalazła się tam z powodu przeoczenia i „ludzkiego błędu”, mimo że jej szefowa Marlena Maląg kilka godzin wcześniej zapewniała, że dodatkowe pieniądze będą przyznawane. Jakie zmiany resort rodziny szykuje w 500 plus?

500 plus zostanie znacznie zmienione. Nowe zasady przyznawania i wypłacania świadczenia

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zamieściło w wykazie prac legislacyjnych rządu informacje na temat szykowanej nowelizacji ustawy o 500 plus. Wskazano, w jaki sposób zmieni się program, który na obecnych zasadach obowiązywać będzie do końca nadchodzącego okresu rozliczeniowego, czyli do 31 maja 2022 roku, w przypadku świadczeń przyznanych przed końcem 2021 roku.

Następne 500 plus będzie już przyznawane od stycznia 2022 roku w nowym systemie. Podobnie jak w przypadku programu „Dobry start”, czyli 300 plus na wyprawki dla dzieci zaczynających rok szkolny, pobierane przez rodziców pieniądze na dzieci będą od 2022 roku przyznawane i wypłacane przez ZUS, a nie jak do tej pory przez jednostki samorządowe.

Ograniczony zostanie sposób przyjmowania wniosków o 500 plus: dokumenty do przejętego przez ZUS programu można będzie składać tylko elektronicznie. Zniknie także możliwość otrzymywania świadczenia w gotówce: pieniądze będą przekazywane tylko w postaci przelewu na wskazany rachunek bankowy.

Jak ustaliło Radio ZET, w rozmowach rządu z samorządami pojawił się także pomysł wypłacania 500 plus tylko rodzicom, którzy poddali się szczepieniu.

W projekcie ustawy zapisano, że od 2023 roku 500 plus ma być przyznawane przez ZUS automatycznie, bez potrzeby składania wniosków o przyznawanie świadczenia. Zakład będzie rozdzielał pieniądze według posiadanych przez siebie informacji dotyczących składu rodzin oraz wieku dzieci.

Centralizacja i automatyzacja procesu przyznawania i wypłacania 500 plus ma przynieść znaczne oszczędności. Według szacunków MRiPS, w latach 2022-2032 łączne koszta obsługi programu zmniejszą się dzięki reformie o około 3,1 mld zł. Dotychczasowe koszta obsługi 500 plus w latach 2016-2020 wyniosły 1,6 mld zł.

RadioZET.pl/PAP