Zamknij

Rząd obniżył podwyżkę emerytur. Niższa waloryzacja w 2022 roku

11.06.2021 15:32
emerytka licząca pieniądze w portfelu
fot. Marek BAZAK/East News

Propozycja wysokości waloryzacji świadczeń emerytalnych w 2022 roku zaprezentowana związkom zawodowym i Radzie Dialogu Społecznego nie tylko nie spełnia oczekiwań związkowców, lecz także jest niższa od wcześniej przekazywanych wartości. Rząd nie ukrywa: to konsekwencja wprowadzenia od 1 stycznia 2022 roku Polskiego Ładu.

Emerytury w Polsce nie wzrosną w 2022 roku tak, jak chcieliby tego związkowcy. Ani nawet tak, jak obiecywali do tej pory politycy. Rząd nie chce się zgodzić na wyższy niż proponowany przez siebie wskaźnik waloryzacji. Jest on obliczany na podstawie inflacji oraz odsetka wzrostu wynagrodzeń.

Prawo wymaga, żeby ten ostatni został uwzględniony w minimum 20 procentach, centrale związkowe domagają się doliczenia do wskaźnika waloryzacji 50 procent odsetka wzrostu wynagrodzeń. Rząd nie chce dać emerytom wyższej podwyżki. Na dodatek obniżył propozycję przedstawioną w maju o 3 dziesiąte punktu procentowego: wskaźnik waloryzacji wynosił początkowo 4,3 procent, w najnowszej propozycji zaś już tylko 4 procent.

Rząd obniżył wskaźnik waloryzacji. Emeryci dostaną niższe podwyżki

Pierwotna propozycja wysokości wskaźnika waloryzacji wynosiła 4,3 procent. Solidarność i Forum Związków Zawodowych przekazały rządowi, że podwyżka powinna wynieść 4,75 procent. Różnica wynika z uwzględnienia różnych części odsetka wzrostu wynagrodzeń. Rząd przyjął jego 20 procent, związkowcy chcieli 50 procent.

W czerwcu 2021 rząd przedstawił kolejną propozycję wskaźnika waloryzacji: podwyżka emerytur ma wynieść już tylko 4 procent. Różnica wynika z przyjęcia przez polityków, że inflacja w Polsce będzie niższa, niż zakładano wcześniej.

Rok do roku sięga ona obecnie 5 procent, rząd do wyliczenia wskaźnika waloryzacji uznał, że inflacja wyniesie 3,4 procent.

Politycy obozu rządowego nie ukrywają, że będą starać się dać emerytom jak najniższą podwyżkę. W wypowiedzi dla „Super Expressu” Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej stwierdził, że emeryci z powodu wprowadzenia Polskiego Ładu i podwyższenia kwoty wolnej od podatku i tak dostaną „bonus”, bo kwota netto wzrośnie nawet bez zmian wysokości świadczenia brutto.

Rząd argumentuje także, że podwyżka może być niższa, gdyż seniorzy mogą liczyć na otrzymanie 13. emerytury.

RadioZET.pl/Super Express/money.pl