Zamknij

Rząd: maseczki obowiązkowe do 5 czerwca i nieobowiązkowe od 15 maja

07.05.2021 16:47
Adam Niedzielski
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

15 maja 2021 ma zniknąć obowiązek zakrywania ust i nosa na otwartej przestrzeni. Jednocześnie jednak w tym samym rozporządzeniu rząd wpisał obowiązek noszenia maseczek na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów oraz parkingów leśnych do 5 czerwca 2021 włącznie. O co chodzi?

Lockdown zgodnie z zapowiedziami będzie stopniowo wygaszany w maju 2021 roku, jak jednak wynika z rządowego rozporządzenia, nie zniknie do końca. Odmrożone sektory gospodarki będą bowiem musiał funkcjonować w ograniczony sposób, stosując się do wyznaczonych zasad reżimu sanitarnego.

Bardzo konkretnie odczują to hotele, które po otwarciu 8 maja 2021 liczyły na mocne wejście w czerwiec dzięki przeniesieniu na długi weekend na początku tego miesiąca majówki nie mogącej odbyć się z powodu restrykcji. Rząd przedłużył jednak obostrzenia do 5 czerwca 2021, przez co ośrodki będą mgły przyjąć tylko połowę gości. Zamieszanie wzbudzają także zapisy dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa: w jednym miejscu rozporządzenia czytamy, że maseczek nie będzie trzeba nosić od 15 maja 2021, w drugim zaś znalazł się nakaz zakładania ich od 8 maja do 5 czerwca 2021 roku.

Co z maseczkami? W rozporządzeniu obowiązek noszenia na ulicach i placach do 5 czerwca 2021 roku

Jakość stanowione w Polsce prawa pozostawia wiele do życzenia – taką samokrytyczną konstatację można znaleźć w opracowanym przez rząd Krajowym Planie Odbudowy. Politycy przyznali ponadto w KPO, że zamierzają podnieść wiek emerytalny w Polsce, podając konkretne działania wraz z datami.

Rozporządzenie wprowadzające harmonogram odmrażania gospodarki w maju 2021 roku nie należy do szczególnie przejrzystych, jeśli chodzi o umocowanie wycofania obowiązku zakrywania ust i nosa na terenach otwartych. Rząd zapowiadał, że nie trzeba będzie nosić maseczki od 15 maja 2021, tymczasem przepisy mówią o obowiązku zakładania ich do 5 czerwca 2021.

Do dnia 5 czerwca 2021 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa: (...) w miejscach ogólnodostępnych, w tym: a) na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych (…).

rozporządzenie rządu

Wprowadzony w ten sposób nakaz odwoływany jest w innym miejscu rozporządzenia.

Od dnia 15 maja 2021 r. do dnia 5 czerwca 2021 r. nakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy miejsc na otwartym powietrzu.

rozporządzenie rządu

O komentarz w tej sprawie Wirtualna Polska poprosiła Piotr Müllera, rzecznika rządu. Polityk nie znalazł w konfundujących przepisach nic zagmatwanego.

Intencja jest jasna, od 15 maja nie będzie obowiązku zakrywania ust i nosa na otwartym powietrzu. Sposób zapisania wyjątków w rozporządzeniu to technika legislacyjna. Nakaz noszenia maseczek na cmentarzach, promenadach, drogach czy bulwarach obowiązuje wyłącznie do połowy miesiąca.

Piotr Müller

Maseczki będzie można zdjąć pod warunkiem utrzymania odległości 1,5 metra od innych osób w okolicy. Trzeba też będzie je zakładać wchodząc do pomieszczeń zamkniętych, na przykład do sklepów czy urzędów. Wróci także obowiązek noszenia rękawiczek.

Całkowite zrezygnowanie z obowiązku zakrywania ust i nosa będzie możliwe po osiągnięciu odporności zbiorowej. Rząd liczy, że przed końcem wakacji szczepieniu podda się wystarczający odsetek Polaków, by nie było zagrożenia pojawienia się czwartej fali i wprowadzenia w związku z tym kolejnego lockdownu.

RadioZET.pl/Wirtualna Polska