Zamknij

Rząd jednak zaostrzył restrykcje. Zmiany w rozporządzeniu o lockdownie

08.04.2021 21:03
Mateusz Morawiecki
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Miało być przedłużenie obecnych zasad lockdownu, jest ich zaostrzenie. W Dzienniku Ustaw pojawiła się nowelizacja rozporządzenia określającego obostrzenia do 18 kwietnia 2021. W porównaniu do przepisów obowiązujących do 9 kwietnia 2021 pojawiły się zmiany.

Lockdown nie został przedłużony na takich samych zasadach, jakie obowiązywały do tej pory. Rząd w rozporządzeniu o restrykcjach wprowadzanych na okres 10-18 kwietnia 2021 zawarł kilka zmian. Część z nich luzuje obostrzenia dla osób zaangażowanych w walkę z koronawirusem, inne zamykają drogę do omijania dotychczasowych przepisów.

Nowelizacja uderzy przede wszystkim w siłownie i punkty fitness, w których całkowicie legalnie mogli trenować do tej pory członkowie związków sportowych. Rząd postarał się, żeby tę możliwość usunąć.

Nowe obostrzenia od 10 kwietnia 2021. Rząd zaostrzył lockdown

W ostatnich tygodniach związki sportowe cieszyły się prawdziwym złotym wiekiem – zapisało się do nich tysiące Polaków. Wszystko przez zapisy rozporządzenia dające prawo do korzystania z basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness wyłącznie zawodowym, zrzeszonym sportowcom. Tak wielu członków Polski Związek Przeciągania Liny nie miał jeszcze nigdy w historii.

Zdaniem rządu ćwiczący w siłowniach stanowią zagrożenie epidemiczne, w nowym rozporządzeniu możliwość korzystania z obiektów do poprawiania kondycji fizycznej ograniczono wyłącznie do członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich, a także zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych.

Przymknięto także drugą furtkę, z której chętnie korzystały kluby fitness: możliwość organizowania zawodów sportowych. W nowelizacji rozporządzenia sprecyzowano, kto i w jakich przypadkach może je przygotować.

Nowe przepisy ułatwiają za to pracę urzędnikom kontrolującym przestrzeganie zasad. Od piątku 9 kwietnia 2021 mogą oni korzystać z usług hotelowych, jeśli prowadzą „czynności kontrolne” poza miejscem zamieszkania.

Z obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy zwolniono ponadto osoby zatrudnione w lotniczych zespołach ratownictwa medycznego. Pozostałe obostrzenia zostały przedłużone bez wprowadzania w nich zmian.

RadioZET.pl/PAP