Zamknij

Rząd: dzięki obostrzeniom Polacy mają więcej pieniędzy

09.11.2020 17:37
wiceminister finansów Piotr Patkowski
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Wiceminister finansów Piotr Patkowski stwierdził, że nie ma planów organizowania pomocy dla Polaków dotkniętych przez pandemię COVID-19. Jak wytłumaczył, dzięki obostrzeniom i zamknięciu części przedsiębiorstw konsumenci mają w portfelach więcej pieniędzy, niż zazwyczaj.

Lockdown zamknął siłownie, kluby fitness oraz ograniczył działalność branży gastronomicznej Przyrost chorych jest tak duży, że zdecydowano się także na częściowe zawieszenie działalności galerii handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych.

O ile dla przedsiębiorstw dotkniętych przez walkę z pandemią rząd przygotował programy pomocowe, o tyle konsumenci nie mają co liczyć na taką troskę. Wiceminister finansów Piotr Patkowski poinformował, że sytuacja finansowa Polaków w czasie zarazy nawet się polepszyła, jako że nie mają gdzie wydawać pieniędzy.

Polacy mają więcej pieniędzy, bo dzięki obostrzeniom nie mają jak ich wydawać

Rząd będzie się starał ratować przedsiębiorstwa, ale nie konsumentów. Jak wynika ze słów Piotra Patkowskiego, wiceministra finansów, Polacy mają się podczas kryzysu lepiej, niż przed nim i dysponują większą ilością gotówki.

Zobacz także

Deklaracja wiceministra padła podczas debaty zorganizowanej przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Patkowski powiedział podczas niej, że konsumenci nie odczuli negatywnego wpływu pandemii na swoje portfele.

Zobacz także

Wprowadzane przez rząd restrykcje zamknęły siłownie, kluby fitness, kina, teatry i baseny, ograniczając także mocno działalność gastronomii. Z tego powodu, jak wytłumaczył wiceminister Patkowski, Polacy nie mają gdzie wydawać pieniędzy.

W tym momencie więc konsument ma czasami większą kwotę do dyspozycji, jeśli nie stracił pracy.

Piotr Patkowski

Wiceminister finansów dodał, że rząd zamierza jednak bacznie monitorować między innymi spłacanie rat kredytów hipotecznych. Jeśli się okaże, że Polacy nie będą w stanie wywiązywać się z zobowiązań, rząd podejmie decyzję i interwencji. Na wsparcie liczyć będą mogli także – dzięki między innymi postojowemu – pracownicy, których przychody zmalały.

Piotr Patkowski podzielił się wcześniej z przedsiębiorcami wzbudzającą kontrowersje radą o przebranżowieniu, jeśli przez pandemię utracili możliwość prowadzenia działalności. Z technicznego punktu widzenia jest to rozwiązanie jak najbardziej słuszne i wpisane nawet w poczet 10 działań antykryzysowych ogłoszonych przez rząd, spotkało się jednak z ostrymi reakcjami zarówno ze strony biznesu, jak i polityków.

RadioZET.pl/PAP