Zamknij

Rząd bierze się opodatkowanie zakupów na Aliexpress

Michał Tomaszkiewicz
07.10.2020 10:48
mężczyzna robiący zakupy na Aliexpress
fot. Shutterstock

Uszczelnienie VAT- u w międzynarodowym e-handlu zaowocuje opodatkowaniem produktów z Aliexpress. Na chińskiej platformie e-commerce zakupy robią regularnie miliony Polaków.

Aliexpress może przestać być tańszą alternatywą dla Allegro. Rząd przygotowuje przepisy, które mają uniemożliwić zamawianie produktów z Chin bez płacenia za nie podatku VAT. Towary sprowadzane z Chin nie zawsze obejmowane są także cłem, z czym walczy Poczta Polska.

Nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która ma zapewnić obejmowanie towarów kupowanych w ramach transgranicznego handlu elektronicznego podatkiem VAT, została wprowadzona do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Uszczelnienie VAT w transgranicznym handlu dotknie zakupy na Aliexpress

Uszczelnienie VAT-u w międzynarodowym e-handlu tłumaczone jest przez rząd koniecznością dostosowania polskich przepisów do prawa unijnego. Wspólnota przyjęła pakiet VAT e-commerce, który ma zapobiegać unikania podatku od wartości dodanej w przypadku dokonywania zakupów przez sieć za granicą.

Zobacz także

Duża część obrotu handlowego pomiędzy przedsiębiorstwami a klientami końcowymi odbywa się elektronicznie, co wiąże się z koniecznością dostosowania prawa do realiów.

Państwa Członkowskie UE, w tym Polska, zobowiązane są do zaimplementowania w krajowych przepisach podatkowych rozwiązań przewidzianych w pakiecie VAT e-commerce, których celem jest pokonanie barier, w tym uszczelnienie VAT, w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami (B2C).

opracowanie zamieszczone w wykazie prac legislacyjnych

Nowe przepisy mają rozwiązać problem niezadowalającej efektywności poboru VAT-u od zakupionych za pomocą systemów elektronicznych produktów sprowadzanych do Unii z państw trzecich. Mowa jest także o zmniejszeniu relatywnie dużych obciążeń administracyjnych i kosztów ciążących na administracji skarbowej w związku z rozliczaniem podatku należnego od takich transakcji i weryfikowaniem prawidłowości tego rozliczania.

Zagłosuj

Robicie zakupy na Aliexpress?

Liczba głosów:

Nowe prawo sprawi, że towary zamawiane na Aliexpress wyraźnie podrożeją. Niskie ceny na chińskiej platformy wynikają bowiem w dużej mierze z braku doliczonego podatku VAT. Przepisy mają zostać uchwalone jeszcze w 2020 roku, a w życie wejdą 1 lipca 2021 roku.

RadioZET.pl/Bankier.pl