Zamknij

Rząd będzie zamykać galerie i sklepy łamiące reżim sanitarny

02.12.2020 21:32
kolejka w galerii handlowej
fot. ANETA ZUREK / POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Galerie handlowe wróciły do działania po blisko miesięcznej przerwie. Placówki handlowe zostały otworzone ze ścisłymi zasadami regulującymi proces robienia zakupów oraz liczbę klientów mogących znajdować się w sklepie. Jeśli zostaną przyłapane na nieprzestrzeganiu obostrzeń, zostaną zgodnie z zapowiedzią premiera zamknięte.

Lockdown ogłoszony na początku listopada 2020 wprowadził ograniczenia w działalności galerii handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych. Na niemal miesiąc zamknięta została część znajdujących się w nich sklepów. Nieprzyjemną niespodzianką był zakaz przyjmowania klientów przez sklepy meblowe: IKEA i reszta branży dowiedziała się o tym na kilka godzin przed wejściem restrykcji w życie.

Centra handlowe wróciły do życia 28 listopada 2020, dzień po Czarnym Piątku. Tłum w galeriach był tak duży, że nawet na wjazd na parking trzeba było czekać w korku. Jeden z posłów PiS zaproponował nawet, żeby za wejście do środka pobierać opłatę 100 zł, zwracaną po udowodnieniu, że coś się kupiło. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział inny sposób dyscyplinowania sklepów i galerii: w razie stwierdzenia nieprawidłowości będą one z powrotem zamykane.

Sklepy i galerie będą zamykane za łamanie reżimu sanitarnego

Porządku i przestrzegania wyznaczonych zasad mają pilnować w centrach handlowych policjanci, pracownicy sanepidu oraz inni funkcjonariusze służb. Patrole skierowane do galerii na polecenie rządu będą monitorować liczbę klientów w placówkach handlowych, dostępność środków dezynfekcyjnych oraz zasłanianie przez kupujących ust oraz nosa.

Zobacz także

Weryfikowane ma być także przestrzeganie odstępów w kolejkach oraz w czasie dokonywania płatności za zakupy. Kontrole, jak zdradził współpracownik premiera, mają być „intensywne”.

W galeriach kontrolujemy i coraz bardziej będziemy wyciągać wnioski z tego, jeżeli rzeczywiście nie są przestrzegane dane z rozporządzenia. Jeżeli jest więcej klientów niż 1 klient na 15 mkw - będą zamykane te sklepy, będą też zamykane galerie lub też te sklepy, które nie będą przestrzegały tych zasad.

Mateusz Morawiecki

O groźbie zamykania łamiących przepisy sklepów pisaliśmy już wcześniej; w trakcie sesji Q&A na Facebooku premier niespodziewanie dodał, że taka kara może spotkać także galerie.

Zobacz także

Konieczność zamknięcia się dla klientów to tylko początek kłopotów, jakie czekają lokale łamiące zasady reżimu sanitarnego. Zgodnie z przyjętym prawem, przedsiębiorcy którzy nie stosowali się do zakazów, nakazów i zaleceń wydanych w związku ze stanem epidemii lub stanem epidemicznym zostaną pozbawieni możliwości korzystania z pomocy państwa.

Dla wielu placówek handlowych, które musiały zawiesić działalność i nie miały żadnych przychodów, będzie to równoznaczne z wyrokiem upadłości.

RadioZET.pl