Zamknij

Rząd będzie rekwirować niewykorzystane środki z telefonów na kartę

13.09.2021 08:31
telefon komórkowy i pieniądze
fot. PIOTR JEDZURA/REPORTER/East News

Rząd wpadł na nowy pomysł na zwiększenie wpływów Skarbu Państwa. 100 mln zł rocznie ma dać nowe prawo telekomunikacyjne, według którego operatorzy komórkowi będą zmuszeni przekazywać niewykorzystane przez klientów pieniądze na Fundusz Szerokopasmowy.

Polski Ład to nie jedyny sposób, w jaki rząd chce wyciągnąć od podatników więcej pieniędzy do budżetu. Nowa, nieprzyjemna niespodzianka szykowana jest w prawie o komunikacji elektronicznej. Obejmie użytkowników prepaid, czyli popularnych telefonów na kartę.

Wielu klientów korzystających z takiej oferty napotkało na problem: niewykorzystane na usługi pieniądze po utracie ważności konta przepadały; żeby je uratować, trzeba było dokonywać kolejnych wpłat. Dzięki działaniom UOKiK sytuacja się zmieniła i niewykorzystane środki można otrzymać od operatorów z powrotem. Rząd ma nowy pomysł na zagospodarowanie tych pieniędzy: mają zasilać Skarb Państwa.

Telefony na kartę. Niewykorzystane środki przejmie rząd

Prace nad nową ustawą, nazwaną prawem komunikacji elektronicznej, trwają od połowy 2020 roku. Jak donosi serwis money.pl, projekt ma zostać niedługo upubliczniony. Kryje się w nim zapis, który ma przynosić Skarbowi Państwa 100 mln zł rocznie.

To pieniądze, które stanową niewykorzystane środki z telefonów na kartę. Wprowadzane prawo ma teoretycznie potwierdzić możliwość odbierania przez użytkowników wpłaconych operatorom na poczet usług prepaid pieniędzy. Jednocześnie jednak wprowadzi rozwiązanie, które służyć będzie do rekwirowania pozostałych po umowach przedpłaconych środków.

Jeśli bowiem przez 6 miesięcy po zakończeniu obowiązywania umowy na świadczenie usług – przeniesieniu numeru do innego operatora, przejściu na abonament lub po prostu wstrzymania  wpłat – klient nie upomni się o swoje, pieniądze zostaną zarekwirowane przez państwo.

Rząd oczekuje, że rocznie będzie to około 100 mln zł. Zasilą one Fundusz Szerokopasmowy, którego zadaniem jest „wspieranie rozwoju podaży i popytu na nowoczesne usługi łączności elektronicznej oraz rozwoju kompetencji cyfrowych społeczeństwa”.

Środki te obecnie pozostają w gestii operatorów, którzy już teraz zapowiadają, że będą zmuszeni znaleźć zastępcze źródło dla tak uszczuplonych przychodów. Nowe rozwiązanie może być także niekorzystne dla konsumentów – obecnie o zwrot środków od operatorów można starać się także po upływie 6 miesięcy.

RadioZET.pl/money.pl