Zamknij

Rząd będzie namawiał do PPK. Chce wykorzystać do tego likwidację OFE

01.06.2021 10:47
Mateusz Morawiecki
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Tylko 31,2 procent Polaków zdecydowało się zostać w PPK po automatycznym zapisaniu ich tam przez państwo. Rząd szuka sposobów, żeby zwiększyć frekwencję: zamierza zmienić prawo i wykorzystać likwidację OFE.

PPK miały według rządowych planów gromadzić pieniądze pobierane od 80 procent pracujących Polaków. Okazało się jednak, że z powodu rozbiorów OFE zaufanie do nowego programu jest bardzo niskie: z PPK nie wycofało się tylko 31,2 procent zapisanych (stan na 14 maja 2021 roku).

Rząd stara się więc znaleźć sposoby na zachęcenie Polaków do zmiany zdania i partycypacji w PPK. Mowa była już nawet o zmianie Konstytucji, teraz zaś wstrzymano likwidację OFE, żeby zmodyfikować przepisy i zmusić przynajmniej część Polaków do przeniesienia środków właśnie do Pracowniczych Planów Kapitałowych.

PPK opcją przy przenoszeniu pieniędzy z OFE? Rząd chce zmusić Polaków do uczestnictwa w programie

Polacy nauczyli się, że nie mogą ufać rządom, jeśli chodzi o ich pieniądze. Otwarte Fundusze Emerytalne miały dać seniorom dodatkowe środki, dzięki którym emerytury miały być niekończącymi się wakacjami.

Reforma systemu emerytalnego sprawiła jednak, że część środków została przekazana ZUS. Obecny rząd zamierzał dokończyć rozbiory OFE, dając Polakom dwie opcje: domyślna polegającą na przeniesieniu środków pomniejszonych o „podatek Morawieckiego” do IKE bądź transfer pieniędzy do ZUS.

Ustawa o likwidacji OFE miała wejść w życie 1 czerwca 2021, niespodziewanie jednak odstąpiono od dokończenia prac nad przepisami w parlamencie. Dzięki nieoficjalnym przeciekom dowiedzieliśmy się, dlaczego: rząd chce, żeby pieniądze z zamykanych funduszy trafiły też do PPK.

Światło na plany rządu rzucił w rozmowie z PAP Biznes wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Rozmawiamy z PFR, z różnymi środowiskami, interesariuszami. To jest świetny moment, by tę formę wykorzystać też do zwiększenia atrakcyjności PPK. [...] Myślę, że w ciągu miesiąca pojawią się konkrety w tej sprawie.

Waldemar Buda

Z przecieków pochodzących od parlamentarzystów wynika, że rząd zamierza powiązać IKE z PPK, tak by część pieniędzy trafiła do nowego programu. Według obecnego prawa, szansę na zwiększenie frekwencji w Pracowniczych Planach Kapitałowych rząd będzie miał dopiero za 4 lata, gdy znów automatycznie wpisze wszystkich do programu. Być może nie wszyscy zdecydują się wtedy na ponowną ucieczkę.

Największą zachętą do partycypacji w PPK miały być dopłaty do przekazywanych środków. Okazało się jednak, że to za mało, żeby zaufać rządowi. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zdradziło, że państwo dorzuciło uczestnikom Planów łącznie 359,53 mln zł w ramach opłaty powitalnej.

Nieoficjalnie mówi się, że kolejną zachętą do uczestnictwa w PPK mogą być specjalne ulgi podatkowe. Nowa wersja ustawy o likwidacji OFE zostanie zaprezentowana najprawdopodobniej jeszcze w czerwcu 2021 roku.

RadioZET.pl/money.pl/PAP