Zamknij

Rząd przyjął projekt budżetu na 2020 rok. Nieoficjalnie: bez deficytu

27.08.2019 12:12
Rząd Morawieckiego przyjął projekt budżetu na 2020 rok. Nieoficjalnie: bez deficytu
fot. PAP/Marcin Obara

Rząd Mateusza Morawieckiego na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt budżetu państwa na 2020 rok. Według źródła zbliżonego do rady ministrów nie przewiduje on deficytu – po raz pierwszy od 1989 roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Projekt budżetu państwa na przyszły rok musi wpłynąć do końca września do Sejmu. Jego przyjęciem zapewne zajmie się parlament w nowej kadencji po październikowych wyborach parlamentarnych.

Zgodnie z przyjętymi w czerwcu założeniami do budżetu wzrost PKB ma wynieść 3,7 proc., a inflacja 2,5 proc.

Zobacz także

W założeniach przyjęto, że przeciętnie zatrudnienie w gospodarce narodowej ma wzrosnąć o 0,5 proc., a na koniec 2020 r. rejestrowana stopa bezrobocia ma spaść do 5,1 proc.

Założono wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej o 6,0 proc. oraz spożycia prywatnego – o 3,8 proc.

Wskazano też, że najistotniejszym składnikiem wzrostu gospodarczego pozostanie konsumpcja prywatna, wspierana optymistycznymi oczekiwaniami polskich konsumentów i dobrą sytuacją na rynku pracy.

Zobacz także

Zaplanowano m.in. wprowadzenie opodatkowania płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich, wprowadzenie obowiązku przekazywania organom podatkowym informacji o schematach podatkowych (MDR), opodatkowanie przedsiębiorstw cyfrowych czy wprowadzenie Pracowniczych Programów Kapitałowych i przebudowanie modelu funkcjonowania OFE.

Zapowiedziano także „zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe; ograniczenie unikania płacenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe”.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP