Zamknij

Rząd Mateusza Morawieckiego najliczniejszy w całej UE

09.03.2020 14:25
Rząd Mateusza Morawieckiego najliczniejszy w całej Unii Europejskiej
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Po ostatnich zmianach polski rząd jest najliczniejszy w całej Unii Europejskiej - podał portal Konkret24.pl. Mimo to nie jest on największym gabinetem premiera w historii III RP.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Rząd Mateusza Morawieckiego ostatnią zmianę przeszedł 5 marca. W ostatni czwartek dwaj ministrowie bez teki otrzymali nowy zakres obowiązków. Konrad Szymański objął funkcję ministra do spraw europejskich, a Michał Woś został ministrem środowiska. 

Jak podał portal Konkret24.pl, gabinet premiera liczy obecnie 24 osoby - premier, 21 ministrów z resortami oraz dwóch ministrów bez teki (w tym szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów)

Zobacz także

Okazuje się, że rząd Morawieckiego (bez sekretarzy i podsekretarzy stanu poszczególnych ministerstw) jest najliczniejszy w całej Unii Europejskiej. Spośród 27 państw Wspólnoty po 23 ministrów mają rządy w Hiszpanii, Szwecji i Włoszech. Z kolei najmniejsze gabinety mają rządy Belgii (13) i Cypru (12). 

Średnia dla gabinetu premiera unijnego kraju to 17 ministrów. 

Konkret24 podkreślił, że niektóre europejskie rządy mają limity dotyczące liczby ministrów. 

Zobacz także

Na przykład w Irlandii, zgodnie z miejscową konstytucją, rząd składa się z minimalnie siedmiu i maksymalnie 15 członków mianych przez prezydenta. Obecnie rząd irlandzkiego premiera Leo Varadkara liczy 15 ministrów, którzy mają do pomocy 19 osób w randze ministrów stanu (nie są mianowani przez prezydenta). Nie są członkami rządu, ale mogą uczestniczyć w jego obradach bez prawa głosu.

Najliczniejszy w historii III RP był rząd Hanny Suchockiej - liczył 25 osób (premier, dwóch wicepremierów, 21 ministrów i szef Komitetu Badań Naukowych). Z kolei najmniejszym rządem po 1989 roku był gabinet Leszka Millera z 15 członkami.

Zobacz także

RadioZET.pl/Konkret24