Zamknij

Ryszard Petru: Polski Ład to zatruty owoc dla polskiej gospodarki

07.09.2021 10:39
Ryszard Petru: Polski Ład to zatruty owoc dla polskiej gospodarki
fot. RadioZET.pl

Ryszard Petru skomentował w podcaście RadioZET.pl sytuację gospodarczą kraju i bieżącą politykę rządu. W pierwszym odcinku cyklu „Biznes. Między wierszami” były lider .Nowoczesnej i obecny szef Instytutu Myśli Liberalnej tłumaczy m.in., dlaczego chce, aby z programu Rodzina 500 plus nie mogli korzystać bogaci, a także z jakiego powodu powinny być anulowane 13. i 14. emerytury. W rozmowie z Agnieszką Zarębą wymienia także błędy zawarte w Polskim Ładzie i odpowiada na pytanie, czy Donald Tusk ma szansę wygrać kolejne wybory.

Ryszard Petru skrytykował sposób gospodarowania finansami państwa przez Prawo i Sprawiedliwość w podcaście „Biznes. Między wierszami” w RadioZET.pl.

- Partia rządząca wprowadza chaos. Zmiany w wymiarze sprawiedliwości spowodowały olbrzymią niepewność, jeśli chodzi o prowadzenie biznesu, mówię również o inwestycjach zagranicznych. Tak złego rządu od PRL-u nie było w Polsce – mówi przedsiębiorca.

Polski Ład określany jest przez Zjednoczoną Prawicę jako recepta na wyjście z kryzysu gospodarczego po pandemii koronawirusa. Po wielomiesięcznym lockdownie część przedsiębiorców straciła płynność finansową, niektórzy musieli zamknąć prowadzone wcześniej firmy.

Zdaniem rządzących sto ustaw, które wprowadzi nowy program, ma uzdrowić sytuację w biznesie. Na te obietnice sceptycznie patrzy były szef .Nowoczesnej. Ryszard Petru jest przekonany, że straci na Polskim Ładzie, podobnie jak większość właścicieli polskich firm.

Posłuchaj podcastu

Rząd deklaruje, że na zmianach skorzysta 18 mln osób, 9 mln osób nie będzie płacić podatku PIT, a 90 proc. emerytów i rencistów będzie miało więcej środków finansowych.

- Przeliczyłem jak wyjdę na Polskim Ładzie i jestem przekonany, że tak jak większość przedsiębiorców, stracę. Dlatego, że Polski Ład to jest formuła pozyskania pieniędzy na te wszystkie wydatki, które przez ostatnie lata fundował nam PiS, czyli 500 plus, 13. i 14. emerytura. Mówiłem, że zabraknie? Teraz widać, że zabrakło.

Prosta sprawa. Jeżeli ktoś jest przedsiębiorcą i wystawia fakturę na 5,5 tys. zł brutto to straci na Polskim Ładzie 4 tys. zł rocznie, a jak ktoś wystawia fakturę 10 tys. zł brutto miesięcznie to straci rocznie 9 tys. zł. Najbogatsi Polacy, duże firmy, są w stanie uniknąć tego efektu, bo na pewno będą luki w prawie. W związku z tym duże firmy nie ucierpią, a przeciętny polski przedsiębiorca dostanie po łapach.

Ryszard Petru, Szef Instytutu Myśli Liberalnej

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że poprawa sytuacji w sektorze medycznym to jedna z kluczowych kwestii: „Chcemy, by cała służba zdrowia była na jak najwyższym poziomie. Po to jest składka zdrowotna. Polska jako jedyny kraj w Europie może odliczyć sobie składkę zdrowotną od podatku”

RadioZET.pl