Zamknij

Zbrojeniówka ma się dobrze. Rośnie sprzedaż broni na świecie

09.12.2019 13:21
Rynek zbrojeniowy na świecie. Kto sprzedaje najwięcej broni? Kto ją kupuje?
fot. Shutterstock/ anasalhajj (ilustracyjne)

O 4,6 proc. wzrosła światowa sprzedaż broni w porównaniu z poprzednim rokiem- wynika z raportu Międzynarodowego Instytutu Studiów dla Pokoju w Sztokholmie (Sipri). Największym producentem i eksporterem uzbrojenia są Stany Zjednoczone.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Obroty 100 największych producentów broni na świecie osiągnęły w 2018 roku wartość 420 miliarda dolarów. Jak podkreślono w raporcie, na tym rynku dominują Stany Zjednoczone – ich przemysł zbrojeniowy obejmuje 59 procent całego rynku. Wartość amerykańskiego rynku jest szacowana na 246 miliarda dolarów, o ponad 7 punktów proc. więcej niż w 2017 roku.

W ciągu roku jest to znaczny wzrost, biorąc pod uwagę już bardzo wysoki poziom sprzedaży broni przez USA 

- powiedział dyrektor programu zbrojeniowego w Sipri Aude Fleurant.

Tuż za USA w przemyśle zbrojeniowym dużą rolę odgrywa Rosja z 8,6 proc. udziałem w rynku. Trzecie miejsce przypada Wielkiej Brytanii, zaś poza podium jest Francja.

Fleurant wyjaśnił, że w Europie istnieją również dwie firmy międzykontynentalne, Airbus i MBDA, które korzystają ze zwiększonego popytu z powodu "trwających konfliktów zbrojnych i znacznych napięć w kilku regionach".

Zobacz także

Autorzy raportu wskazują, że nieuwzględnioną w analizie potęgą zbrojeniową mogą być też Chiny. Brakuje jednak wystarczających danych z tego rynku.

Zobacz także

  • największym dostawą broni jest amerykański Lockheed Martin, który z tytułu sprzedaży uzbrojenia osiągnął w 2018 roku dochód w wysokości 47,3 mld dolarów, co stanowi 11 proc. udziału w rynku.
  • najchętniej zakupy zbrojeniowe robi Arabia Saudyjska, której wydatki na broń w 2018 roku wyniosły 67,5 mld dolarów

Arabia Saudyjska od prawie 5 lat zaangażowana jest w wojnę w Jemenie. Według ONZ od początku konfliktu w marcu 2015 do grudnia 2017, w wyniku walk zginęło od 9 do 13 tysięcy osób, w tym ponad 5 tysięcy cywilów. Ponadto około 50 tys. zmarło do końca 2018 z powodu niedożywienia wynikającego z wojny.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP